Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co z cyfrowymi podręcznikami? MEN odpowiada na interpelację poselską

Co z cyfrowymi podręcznikami? MEN odpowiada na interpelację poselską fotolia.pl

Jakie jest stanowisko wydawców w sprawie wprowadzenia elektronicznej wersji podręczników? Czy wszystkie typy szkół będą miały zapewniony dostęp do cyfrowych wersji podręczników? Na takie pytania postawione w interpelacji poselskiej odpowiedzi udzieliło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Które podręczniki będą cyfrowe?

MEN poinformował, że wszystkie podręczniki w postaci papierowej, dla których wnioski o dopuszczenie do użytku szkolnego zostały złożone od 1 stycznia 2020 r., spełniają warunek określony w art. 22ao ust. 3 pkt 6a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, a mianowicie podręczniki muszą posiadać cyfrowe odzwierciedlenie zamieszczone na informatycznym nośniku danych lub w Internecie.

Dodatkowo, aby zapewnić wszystkim uczniom dostęp do cyfrowych wersji podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego, MEN przygotował zmiany prawne, m.in. w zakresie nałożenia na wydawców podręczników obowiązku zamieszczenia w Internecie cyfrowych odzwierciedleń dopuszczonych do użytku szkolnego podręczników w postaci papierowej, dla których wnioski zostały złożone przed 1 stycznia 2020 r.

Co ze starszymi podręcznikami?

W tym aspekcie resort zwrócił się do wydawców z prośbą o zapewnienie dostępu do cyfrowych odzwierciedleń wszystkich podręczników, czyli także i tych dla których ten wymóg nie jest jeszcze obowiązkowy (chodzi o podręczniki w postaci papierowej, dla których wnioski o dopuszczenie do użytku szkolnego zostały złożone do 31 grudnia 2019 r.).

W odpowiedzi do prośby MEN wydawcy zrzeszeni w Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki poinformowali, że dołożą wszelkich starań, aby zapewnić dostęp do cyfrowych wersji wszystkich podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego. Cyfrowe wersje podręczników dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają być dostępne w Internecie już od roku szkolnego 2024/2025.

Oznacza to, że co do zasady dla wszystkich uczniów, którzy mają zakupione podręczniki, ich cyfrowe wersje będą udostępnione w Internecie na stronie danego wydawnictwa.

Na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej zamieszczane będą odnośniki przekierowujące do stron wydawców w celu prezentacji odzwierciedlenia danego podręcznika.

Co z kształceniem zawodowym?

W odniesieniu do podręczników do kształcenia zawodowego MEN poinformował, że jedną ze zmian wprowadzonych ustawą z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2245) było odstąpienie od dopuszczania do użytku szkolnego podręczników przeznaczonych do kształcenia zawodowego, w tym zastąpienie tradycyjnych podręczników do kształcenia w zawodach materiałami edukacyjnymi w postaci elektronicznej lub papierowej. Taka zmiana spowodowana była tym, że w przypadku kształcenia w zawodach postęp techniczny i technologiczny powodował szybką dezaktualizację podręczników w formie papierowej.

Jak wskazał resort, materiały edukacyjne do kształcenia zawodowego zamieszczone są na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej.

Z treścią interpelacji oraz odpowiedzi można zapoznać się tutaj 

Pt., 5 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak