Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zespół ds. Zdrowia i Polityki Społecznej – posiedzenie 24 stycznia 2022 r.

Zespół ds. Zdrowia i Polityki Społecznej – posiedzenie 24 stycznia 2022 r. fotolia.pl

W poniedziałek, 24 stycznia br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Zdrowia i Polityki Społecznej. Na posiedzeniu omówiono kwestie wdrożonych zmian w pracy zdalnej w administracji publicznej, zasady finansowania leczenia pacjentów zakażonych wirusem COVID-19 w podmiotach leczniczych, które stworzyły dodatkowe łóżka dedykowane takim pacjentom, bez jednoczesnego likwidowania innych łóżek oraz projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw.

W sprawie zmian w pracy zdalnej przedstawiciele Związku Powiatów Polskich zwrócili uwagę, że nie jest dopuszczalne, aby w piątek w godzinach popołudniowych ogłaszać projekt rozporządzenia z terminem jego obowiązywania od poniedziałku, w sytuacji gdy samorządy nie mają czasu na wprowadzenie zmian odnoszących się do obsługi klientów w urzędach, a więc bez wyprzedzenia i konsultacji w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Z ramienia strony Rządowej wypowiedział się Jakub Damian - Dyrektor Departamentu Prawnego w Ministerstwie Zdrowia. Bronił on stanowiska, że nadal woli pracodawcy pozostawiono, czy polecenie pracy zdalnej w administracji publicznej ma charakter fakultatywny czy obligatoryjny. W konsekwencji funkcjonowanie administracji publicznej ma pozostać niezmienione, gdyż w związku z panującą sytuacją epidemiologiczną nie ma możliwości wprowadzenia znaczących zmian modyfikujących zasady pracy.

Następnie omówiono zgłoszony do porządku obrad wniosek ZPP w sprawie zasad finansowania leczenia pacjentów zakażonych wirusem COVID-19 w podmiotach leczniczych, które stworzyły dla tych pacjentów nową bazę łóżek, bez przekształcania łóżek na których dotychczas udzielane były inne świadczenia. Związek Powiatów Polskich przedstawił problem Szpitala Powiatowego w Malborku, który realizując polecenia Wojewody utworzył dodatkowe łóżka dedykowane pacjentom z COVID-19, bez jednoczesnej likwidacji innych łóżek. Pociągnęło to za sobą dodatkowe koszty na sfinansowanie urządzeń do dializy i respiratorów. Taki stan rzeczy odbija się niekorzystnie na realizowanych przez Szpital świadczeniach zdrowotnych. Jak poinformowała strona rządowa w tej sprawie nie ma możliwości dodatkowego finansowania.

Procedowana zmiana projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw polegała na analizie wielu propozycji złożonych przez Stronę Samorządową. Uwagi ZPP dotyczyły między innymi doprecyzowania zasad i częstotliwości weryfikowania informacji o osobach ubiegających się o pieczę zastępczą w rejestrze pieczy zastępczej przez podmiot zobowiązany, powołanie przepisu umożliwiającego zaskarżenie do sądu administracyjnego decyzji Starosty, w tym zaleceń pokontrolnych (inny akt administracji publicznej), wprowadzenie jednoznacznej regulacji wyjaśniającej, kto jest ostatecznym administratorem danych osobowych w rejestrze pieczy zastępczej, co jest istotne z punktu widzenia ubiegania się o pieczę zastępczą w różnych powiatach, wdrożenie programu finansowego wspierającego powiaty w procesie kosztów funkcjonowania rodzinnej pieczy zastępczej i domów dziecka.

Po długiej dyskusji pomiędzy Olgierdem Podgórskim Dyrektorem Departamentu Polityki Rodzinnej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, który reprezentował Stronę Rządową i Stroną Samorządową osiągnięto kompromis w tym znaczeniu, że większość uwag Strony Samorządowej, w tym w przeważającej mierze uwagi Związku Powiatów Polskich zostały uwzględnione. Posiedzenie plenarne KWRiST, zdecydowało, że 1 lutego br. odbędzie się kolejne posiedzenie Zespołu, dedykowane projektowi ustawy, na którym to upoważniony przez KWRiST Zespół wyda wiążącą opinię dotyczącą projektu.

Wt., 1 Lt. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Mariusz Korcyl