Zespół zarekomendował pilne podjęcie prac przez administrację rządową nad projektem Ustawy o związku metropolitalnym na Pomorzu. Jest to kolejny krok prowadzący do sfinalizowania sprawy, ale wciąż jeszcze początek drogi.
10 grudnia odbyło się posiedzenie Zespołu do Spraw Ustroju Samorządu, Obszarów Miejskich i Metropolitalnych KWRiST. Przedmiotem obrad był projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Przy okazji poruszono temat metropolii monocentrycznych.
Projekt ustawy metropolitalnej na przedpolu legislacji
Zespół rekomendował pilne podjęcie prac przez administrację rządową nad projektem Ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
– Na pewno moglibyśmy spokojnie powalczyć o to, żeby projekt był jeszcze lepszy, natomiast musimy być świadomi tego, w jakiej obecnie jesteśmy sytuacji – mówił dyr. Grzegorz P. Kubalski ze Związku Powiatów Polskich. – Nie tyle w dniu dzisiejszym wydajemy opinię pozytywną czy negatywną do projektu, tylko rekomendujemy jego jak najszybsze procedowanie przez administrację rządową, tak, aby był on wpisany do wykazu prac Rady Ministrów, przeszedł przez uzgodnienia międzyresortowe; bo przypuszczam że uzgodnienia, chociażby z Ministerstwem finansów, nie będą takie łatwe. (…) będą konsultacje społeczne, które będą sięgały nie tylko wyłącznie do nas, jako do organizacji samorządowych, ale również do innych podmiotów, w związku z czym spodziewam się, że projekt ustawy który trafi do nas w trybie ustawowym do zaopiniowania przez nas jako Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego może się w wielu punktach różnić od teg,o co mamy obecnie na stole. Dlatego ja, mimo że o pewnych rozwiązaniach nawet bym chętnie podyskutował, uważam, że w tej chwili dla dobra samorządów, w szczególności dla dobra tworzącej się Metropolii Pomorskiej istotne jest to, żebyśmy rekomendowali o jak najszybsze podjęcie formalnych prac i uważam że to jest pierwsza kwestia. Natomiast później ewentualne uwagi czy pewne kwestie szczegółowe będziemy dopracowywać, gdy już będziemy mieli projekt u nas w kolejnym obrocie.
Projekt ustawy będzie opiniowany na najbliższym posiedzeniu plenarnym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaplanowanym na 18 grudnia. Sfinalizowanie sprawy będzie wymagało jednak jeszcze ogromu pracy, m.in. dlatego, że stworzenie ram prawnych dla metropolii wymaga wprowadzenia zmian w 17 ustawach.
Górny Śląsk, Pomorze. Czas na Warszawę?
W czasie toczących się dyskusji Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej zwrócił się z pytaniem o perspektywę powołania metropolii warszawskiej.
Dyrektor Departamentu Administracji Publicznej w MSWiA Grzegorz Ziomek potwierdził, że nie przewiduje się na ten moment uchwalania ustaw regulujących sprawy pojedynczych metropolii. W planach jest natomiast przygotowanie, wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, przepisów dla wszystkich metropolii monocentrycznych.