Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Znajomość angielskiego kluczem do pracy w Europie

Znajomość angielskiego kluczem do pracy w Europie fotolia.pl

Jak wynika z analizy ekspertów platformy Preply - co czwarte ogłoszenie o pracę w Polsce wymaga znajomości języka angielskiego. W całej Unii Europejskiej ten odsetek wynosi 22%. Gdzie Polacy mówiący po angielsku mogą szukać zatrudnienia, jeśli nie znają lokalnego języka?

Kraje sprzyjające anglojęzycznym pracownikom
Luksemburg okazuje się rajem dla osób posługujących się językiem angielskim – aż 66,5% ofert pracy wymaga tam jego znajomości. Drugie miejsce zajmuje Rumunia, gdzie w 57% ogłoszeń język angielski jest kluczowy, głównie dzięki rozwijającemu się sektorowi IT i outsourcingowi usług biznesowych. Na trzecim miejscu plasuje się Cypr (55,6%), który, podobnie jak Luksemburg, stawia na angielski jako język międzynarodowej komunikacji.

Czwarte miejsce należy do Grecji, a piąte do Francji, gdzie angielski również cieszy się dużą popularnością. Wyjątkowym przypadkiem są greckie wyspy turystyczne, jak Itaka, gdzie 95% ofert pracy wymaga umiejętności komunikowania się w tym języku.

Kraje trudniejsze dla anglojęzycznych
Najtrudniej znaleźć pracę bez znajomości lokalnego języka na Łotwie (11,4%), w Słowenii (12,9%) i Estonii (13,6%). W Polsce odsetek ogłoszeń wymagających języka angielskiego wynosi 24,4%, co jest wynikiem zbliżonym do Czech (27%) i Włoch (28,8%). Dla porównania, w krajach takich jak Hiszpania, zwłaszcza na wyspach, angielski bywa marginalnie potrzebny – np. na La Gomerze tylko 1,5% ofert wymienia ten język.

Języki, które zwiększają szanse
Język angielski otwiera wiele drzwi, ale w niektórych regionach Europy może nie wystarczyć. Znajomość niemieckiego to kolejny krok do zwiększenia konkurencyjności. Poza Niemcami i Austrią, niemiecki cieszy się popularnością w Luksemburgu, Belgii oraz w turystycznych rejonach Chorwacji czy Grecji. Nawet w Polsce niemiecki wymieniany jest w 4,3% ogłoszeń.

Podobnie język hiszpański zyskuje na znaczeniu w Portugalii (29% ofert pracy), Luksemburgu i Chorwacji. Z kolei języki spoza Europy, jak mandaryński, turecki czy arabski, są coraz bardziej cenione w sektorach związanych z handlem międzynarodowym i technologiami.

Wzrost zapotrzebowania na francuski
Francuski to kolejny język, który warto rozważyć – zwłaszcza w Belgii, gdzie pojawia się w co piątej ofercie pracy, a także w Luksemburgu (54% ofert). Znajomość francuskiego przyda się również w Portugalii, północnych Włoszech czy na greckiej Krecie.

Znaczenie języka polskiego
Na europejskim rynku pracy język polski zajmuje 11. miejsce pod względem wymagań w ofertach. Ustępuje takim językom jak włoski, fiński czy arabski, ale jego znajomość może być cenną umiejętnością w krajach sąsiednich, gdzie istnieje spora społeczność polskojęzyczna.

Raport Preply pokazuje, że znajomość języków obcych otwiera nowe możliwości na rynku pracy. Choć angielski jest podstawą, inwestycja w naukę niemieckiego, hiszpańskiego czy mandaryńskiego może znacząco zwiększyć szanse na zatrudnienie w Europie.

Źródło: IP

Śr., 4 Gr. 2024 0 Komentarzy
Katarzyna Sekuła
Redaktor Katarzyna Sekuła