Wojewoda: Niedokładne i niewyczerpujące określenie wysokości odpłatności za pobyt w domu samotnej matki stanowi istotne naruszenie prawa, jako działanie sprzeczne z zasadą określoności prawa.
Wojewoda Śląski wydał rozstrzygnięcie, mocą którego stwierdził nieważność uchwały rady powiatu w sprawie zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w domu dla samotnych matek i matek w ciąży. Uchwała sporządzona na podstawie upoważnienia zawartego w art. 97 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej, zawierała podział kwot w oparciu o kryterium dochodowe, dzieląc tabelę na kilka progów dochodów.
Jak wynika z rozstrzygnięcia, rada powiatu dokonała podziału kwot w sposób nieprecyzyjny. Choć z pozoru mogło to wydawać się uchybieniem niezauważalnym, to brak precyzji uwidocznił się w określeniu procentowych stawek kosztu utrzymania mieszkańca domu, od czego miała zależeć wysokość opłaty. Użycie wskazań tj. "powyżej 101%-200%" i "powyżej 201%-300%" sprawiło, że uchwała nie wyjaśniła wysokości opłaty należnej w sytuacji, gdy dochód wynosił (w odniesieniu do powyższego przykładu) 201% stawki. W ten sposób, na skutek nieroztropnego użycia wskazań tj. "powyżej", powstała luka prawna i niektóre kwestie wbrew obowiązkowi organu nie zostały określone.
Oprócz naruszenia wpisanej w fundamenty demokratycznego państwa prawnego zasady określoności prawa, doszło zatem również do naruszenia zasad prawidłowej legislacji, wymagających tworzenia aktów prawnych w sposób jasny, poprawny i precyzyjny. Takie uchybienia uważane są natomiast (także w tym przypadku) do istotnych naruszeń prawa, tj. takich, których skutki są nie do przyjęcia i dyskwalifikują dany akt z porządku prawnego. Wobec tego doszło do stwierdzenia nieważności całej uchwały.
Rozstrzygnięcie nadzorcze zwraca szczególną uwagę na konieczność odpowiedniego formułowania przepisów i dbałości o szczegóły, przejawiającej się chociażby w eliminowaniu sytuacji, w których pewna rzecz w ogóle nie zostaje uregulowana.
Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody Śląskiego (NPII.4131.1.939.2024)