Podmioty powiązane mogą – poprzez dowolne kształtowanie stosunków umownych – mogłyby łatwo dokonywać optymalizacji podatkowej. Z tego względu koordynowane na poziomie OECD przepisy prawne mają za zadanie zapewnić zgodność z zasadą wartości rynkowej wynagrodzenia za usługi świadczone pomiędzy podmiotami powiązanymi. Minister Finansów przystąpił do wdrożenia do prawa polskiego najnowszych Wytycznych OECD w sprawie Cen Transferowych dla Przedsiębiorstw Wielonarodowych oraz Administracji Podatkowych.
Wytyczne przewidują następujący sposób podziału usług świadczonych pomiędzy podmiotami powiązanymi:
- usługi o niskiej wartości dodanej – usługi, które wspomagają działalność podmiotu będącego odbiorcą usługi, są ogólne lub łatwo dostępne, mają rutynowy charakter i nie generują istotnej wartości dodanej dla żadnej ze stron umowy. Przykładami takich usług są: usługi administracyjne, techniczne, finansowe i handlowe, zarządzania, koordynacji i kontroli. Właśnie te usługi są objęte szczegółowym reżimem kontroli;
- usługi, których wykonywanie jest kluczowe lub istotne z punktu widzenia działalności podmiotów powiązanych, np. usługi w dziedzinie innowacyjności badań i rozwoju, własności intelektualnej lub innych, które odgrywają znaczącą rolę w handlu lub wiążą się z możliwością generowania wysokich zysków przy dużym ryzyku.
Zainteresowanych szczegółami zachęcamy do zapoznania się z projektami dwóch rozporządzeń Ministra Finansów: zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób fizycznych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób fizycznych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych i analogiczne rozporządzenie dotyczące osób prawnych.