Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Cofnięcie uprawnień diagnoście. RPO zgłasza udział w postępowaniu przed TK

Cofnięcie uprawnień diagnoście. RPO zgłasza udział w postępowaniu przed TK fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej niezgodności z Konstytucją przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

RPO wniósł o stwierdzenie, że art. 84 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy w zakresie, w jakim nakłada na starostę obowiązek cofnięcia diagnoście uprawnienia do wykonywania badań technicznych bez uwzględnienia okoliczności podmiotowych i przedmiotowych, jest niezgodny z art. 65 ust. 1 w zw. z art. 31 ust. 3 i art. 2 Konstytucji.

Zdaniem Rzecznika wątpliwości konstytucyjne dotyczą przepisu, który przyznaje staroście prawo do cofnięcia uprawnień diagnoście do wykonywania badań technicznych. Obowiązek nałożenia sankcji administracyjnej w postaci cofnięcia uprawnień jest realizowany przez starostę w interesie publicznym.

RPO kwestionuje ustanowienie jednego rodzaju sankcji stosowanej wobec diagnostów, przy jednoczesnym braku systemu gradacji odpowiedzialności.

Rzecznik wskazuje, że obowiązujące prawo bez względu na rodzaj uchybienia i okoliczności jego popełnienia, przewiduje zawsze obowiązek wymierzenia wyłącznie jednej sankcji administracyjnej w postaci cofnięcia uprawnień do wykonywania badań technicznych. W praktyce oznacza to zakaz wykonywania zawodu i utratę pracy przez diagnostę.

Zdaniem RPO jest to nieproporcjonalna ingerencja w podmiotowe prawo do wykonywania zawodu zagwarantowane w art. 65 ust. 1 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji, jak również narusza zasadę sprawiedliwości społecznej wynikającą z art. 2 polskiej ustawy zasadniczej.

Do cofnięcia uprawnienia, a tym samym uniemożliwienia wykonywania zawodu diagnosty, wystarczy bowiem obiektywne stwierdzenie, że doszło do uchybienia, bez względu na okoliczności sprawy, a także bez względu na ciężar tego uchybienia i jego skutków.

W ocenie RPO zakwestionowana w skardze konstytucyjnej regulacja zawarta w ustawie – Prawo o ruchu drogowym, wprowadza nieproporcjonalne ograniczenia prawa do wykonywania zawodu.

Warto wskazać, że postanowieniem z dnia 24 stycznia 2023 r. Trybunał Konstytucyjny postanowił nadać dalszy bieg skardze konstytucyjnej wniesionej w imieniu diagnosty samochodowego.

Sprawa została zarejestrowana w TK pod sygn. SK 17/23.

Z treścią postanowienia TK, skargi konstytucyjnej oraz stanowiskiem RPO można zapoznać się tutaj, pod tym linkiem ipo.trybunal.gov.pl oraz tutaj 

Pt., 7 Kw. 2023 2 Komentarze Dodane przez: Przemysław Matysiak

Komentarze

edit
+1 # edit 2023-04-11 09:28
Mam nadzieję, że to obalą. Diagnosta będzie sobie fałszował dokumentacje i nie chce ponieść kary? Pewnie chcą tylko płacić 200 zł kary i dalej stosować swój proceder kombinowania. Starosta wydaje decyzje o cofnięciu uprawnień na podstawie wyroku wiec sprawa jest jasna.
| | |
M
0 # M 2023-05-02 12:06
Dokładnie, zgadzam się z tym
| | |