Wojewoda: Zapewnienie nauczycielom prawa do pomocy zdrowotnej nie może różnicować ich w zależności od formy i wymiaru zatrudnienia.
Rozstrzygnięcie nadzorcze wydane przez Wojewodę Lubelskiego w przedmiocie uchwalonego przez organ samorządu regulaminu wynagradzania nauczycieli odnosi się do często spotykanego problemu. Jest nim różnicowanie uprawnień przysługujących nauczycielom w zależności od tego, w jakim wymiarze pozostają zatrudnieni czy od długości stażu na danym stanowisku. W tym przypadku, uchwała organu prowadzącego przewidziała, że ze środków zabezpieczonych na ten cel przez samorząd (co stanowi jego obowiązek na mocy art. 72 ust. 1 Karty Nauczyciela) będą mogli korzystać wyłącznie nauczyciele zatrudnieni przynajmniej w połowie obowiązującego wymiaru zajęć, a także emeryci i renciści.
Ograniczenie prawa do świadczeń przewidzianych przez ustawę (tj. akt prawny wyższego rzędu) przy pomocy limitów nieznanych takiej ustawie, jest działaniem w oczywisty sposób niezgodnym z prawem. Bez względu na przekonania osób tworzących uchwałę w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli, upoważnienie udzielone w ustawie nie podlega zmianom ani modyfikacjom. Mając na uwadze treść przepisu Karty Nauczyciela, który stanowi o nauczycielach (w szerokim rozumieniu) jako o uprawnionych do korzystania z pomocy zdrowotnej, nie ma tu miejsca na żadną wykładnię, za pomocą której takie uprawnienie można byłoby ograniczyć czy wyłączyć. Ustawa nie dyskryminuje nauczycieli zatrudnionych w ograniczonym wymiarze godzin, toteż również organy samorządu nie mają do tego prawa.
Wojewoda stwierdził częściową nieważność opisanej uchwały.
Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubelskiego z 13 stycznia 2025 r. (sygn. PN-II.4131.456.2024)