Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starosta musi zatrzymać prawo jazdy

Starosta musi zatrzymać prawo jazdy fotolia.pl

Jaki charakter ma decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy? Czy starosta ma swobodę przy wyborze rozstrzygnięcia w takiej sprawie?

Na takie pytania odpowiedział niedawno WSA w Lublinie. Do prezydenta miasta Lublina wpłynął wniosek od jednego z komendantów policji o zatrzymanie prawa jazdy kierującemu, który przekroczył w terenie dopuszczalną prędkość o 50 km/h. Starosta wydał takie rozstrzygnięcie. Niezadowolony kierujący odwołał się jednak do SKO. Organ II instancji utrzymał w mocy rozstrzygnięcie starosty. Dlatego kierujący skierował skargę do WSA.

W treści skargi kierujący wywodził, że organ odwoławczy nie zgromadził materiału dowodowego w sposób wyczerpujący, nie ustalił prawidłowo podstawy faktycznej decyzji, nie uwzględnił z urzędu zasady słusznego interesu obywateli oraz swobodnej oceny materiału dowodowego, nie wziął pod uwagę zasady prawdy obiektywnej, nie zawiesił postępowania pomimo istnienia przesłanki w postaci konieczności rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez sąd powszechny, zaniechał merytorycznego rozpoznania sprawy ograniczając się do kontroli decyzji wydanej przez organ I instancji oraz niesłusznie utrzymał w mocy decyzję, która winna zostać uchylona, a postępowanie umorzone. Jedną z zasadniczych tez skargi było stwierdzenie, że organy administracji publicznej nie powinny były bezkrytycznie opierać się na ustaleniach policji dotyczących przekroczenia prędkości. Powinny natomiast poczynić własne ustalenia w tym zakresie. Jednocześnie skarżący wystąpił z wnioskiem o zawieszenie postępowania do czasu rozpatrzenia przez sąd powszechny sprawy karnej zawisłej w związku z przekroczeniem prędkości.

WSA w Lublinie nie podzielił jednak takiej argumentacji. Sąd zauważył, że w sprawach o zatrzymanie prawo jazdy w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości organy administracji publicznej nie mają swobody w wyborze rozstrzygnięcia.

W niniejszej sprawie skarżący odmówił przyjęcia mandatu, jednakże fakt ten nie mógł rzutować na wydaną decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, co potwierdza także orzecznictwo, zgodnie z którym w razie otrzymania zawiadomienia o naruszeniu przepisu prawa drogowego, polegającym na przekroczeniu przez kierującego pojazdem dopuszczalnej prędkości o 50 km/h na obszarze zabudowanym, starosta zobowiązany jest do wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy i to również wtedy, gdy kierowca, któremu Policja zatrzymała prawo jazdy w związku z przekroczeniem prędkości nie przyjął mandatu karnego za wskazane wykroczenie, co powoduje konieczność skierowania tej sprawy do rozstrzygnięcia przez sąd powszechny – stwierdził WSA

Wyrok WSA w Lublinie z 10.06.2021 r., III SA/Lu 955/20, LEX nr 3193783.

Sob., 7 Sp. 2021 0 Komentarzy
Redaktor