W Krakowie ruszyła największa inwestycja samorządowa. Rozpoczęto budowę części wewnętrznej obwodnicy tzw. Trasy Łagiewnickiej, o długości prawie 4 km, a jej koszt to 802 miliony złotych. Inwestycja jest efektem współpracy, pomiędzy powołaną przez miasto do zrealizowania tego przedsięwzięcia spółką Trasa Łagiewnicka, a Polskim Funduszem Rozwoju, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i bankami komercyjnymi, które współfinansują budowę.
Zakończenie tego przedsięwzięcia planowane jest na koniec 2020 r. W pierwszej kolejności powstać ma linia tramwajowa w ciągu budowanej trasy, od os. Kurdwanów do ul. Zakopiańskiej współfinansowana ze środków unijnych.
Budowa całej Trasy Łagiewnickiej obejmuje: główną arterię drogową, tunele, bezkolizyjne skrzyżowaniami, budowę dwóch mostów, przebudowę koryta rzeki Wilga, kładkę dla pieszych i rowerzystów, ścieżki rowerowe, ekrany akustyczne itp. Natomiast budowa samej linii tramwajowej w ramach Trasy Łagiewnickiej ma kosztować ponad 200 mln zł, a dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie prawie 97,6 mln zł.
Główna arteria będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, a na odcinkach pomiędzy węzłami dla komunikacji autobusowej, wprowadzony będzie dodatkowy pas, przeznaczony wyłącznie dla transportu zbiorowego.
Budowa tej trasy to jedno z najważniejszych zadań inwestycyjnych Krakowa w najbliższych latach. Wraz z planowanymi w przyszłości trasami Zwierzyniecką i Pychowicką ,stanowić będzie jedną z dwóch wewnętrznych obwodnic Krakowa, łączącą południową i zachodnią część miasta. Projekt ten jest kluczowy dla usprawnienia ruchu między dzielnicami Krakowa oraz rozładowania korków na Alejach Trzech Wieszczów i uspokojenia ruchu w dzielnicach Zwierzyniec i Krowodrza.
Źródło: pap, UM Kraków