Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Brak określenia godzin za parkowanie a parkowanie całodobowe

Brak określenia godzin za parkowanie a parkowanie całodobowe fotolia.pl

Ustalając strefę płatnego parkowania, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego zobligowany jest nie tylko do wyznaczenia miejsc i wysokości opłaty, lecz także określenie dni roboczych oraz godzin w których opłaty te władny jest pobierać zarząd, bądź zarządca drogi. Podmiot, wskazany w art. 13b ust. 7 ustawy, nie może bowiem samodzielnie decydować o żadnej z kwestii, wskazanych w art. 13b ust. 4 ustawy.

Także osoba zobowiązana do ponoszenia opłat winna dysponować wiedzą, w jakich miejscach, dniach i godzinach obowiązana jest do ponoszenia opłat za postój. Tymczasem zaskarżona uchwała ogranicza się jedynie do wyznaczenia miejsc pobierania opłat i jej wysokości oraz sposobu poboru. Organ samorządu terytorialnego nie określił jednak ani dni pobierania opłat, ani godzin i nie wskazał też, że opłaty będą pobierane całodobowo. Aczkolwiek można zgodzić się ze stanowiskiem Prokuratora, że brak oznaczenia godzin może wskazać na zamiar poboru opłat całodobowo, co jest dopuszczalne w świetle art. 13b ust. 1 pkt 1 ustawy, to jednak brak podstawy prawnej do poboru opłat we wszystkie dni tygodnia.

Niewątpliwie bowiem kompetencja rady gminy do określenia opłaty dotyczy dni roboczych. Poza sporem jest, że niedziela i dni ustawowo wolne od pracy, wymienione w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, nie mogą być zakwalifikowane do kategorii dni roboczych, o których mowa w ustawie o drogach publicznych, aczkolwiek art. 13b ust. 1 pkt 1 tej ustawy, nie definiuje tego pojęcia, ani też nie odsyła do ustawy o dniach wolnych od pracy. Nie oznacza to jednak, że a contrario pozostałe dni, inne niż wolne od pracy na mocy ustawy, stanowią dni robocze z uwagi na przyjęcie zasady pięciodniowego tygodnia pracy. Powszechną praktyką życia publicznego jest to, że pięciodniowy tydzień pracy trwa od poniedziałku do piątku, a dniem wolnym jest sobota.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 3 lutego 2017 r. II SA/Gl 1074/16

Źródło: CBOSA

Pt., 20 Prn. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk