Dla rozstrzygnięcia sprawy dotyczącej zatrzymania prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego nie ma znaczenia, kwestia możliwości płatniczych zobowiązanego oraz fakt, że brak prawa jazdy uniemożliwi mu zdobycie pracy. Wyrok NSA z 9 czerwca 2017 r. sygn. I OSK 2355/15
Sąd wskazał, że decyzja wydana na podstawie art. 5 ust. 5 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów jest decyzją związaną. Oznacza to, że organ wydając decyzję na podstawie tego przepisu nie ma luzu decyzyjnego i w sytuacji wystąpienia wskazanych w nim przesłanek obowiązany jest wydać decyzję odpowiadającą treści regulacji zawartej w art. 5 ust. 5 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Organ w tym postępowaniu nie bada okoliczności uznania osoby za dłużnika alimentacyjnego uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, jest on bowiem związany ostateczną już decyzją o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych oraz wnioskiem o zatrzymanie prawa jazdy.
W uzasadnieniu wyroku sąd zwrócił uwagę że nie można zgodzić się twierdzeniem że przy rozpoznaniu sprawy wadliwie przyjęto, iż skarżący jest w stanie wywiązać się z płacenia alimentów. Okoliczność ta nie podlegała bowiem badaniu w postępowaniu dotyczącym zatrzymania prawa jazdy. Fakt ten mógł być przedmiotem postępowania dotyczącego uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.
Źródło: CBOSA