Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezpieczniej na europejskich drogach

Bezpieczniej na europejskich drogach fotolia.pl

Nowa dyrektywa UE przewidująca wymianę danych o zarejestrowanych pojazdach między państwami członkowskimi umożliwi tropienie unijnych kierowców, którzy, prowadząc pojazd poza własnym krajem, przekroczą dozwoloną prędkość lub nie zatrzymają się na czerwonym świetle. Wniosek, który w dniu 7 lipca uzyskał poparcie Parlamentu Europejskiego, zostanie formalnie zatwierdzony przez Radę po letniej przerwie w pracach.

Z europejskich statystyk wynika, że prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa lub wykroczenia drogowego przez obcokrajowca jest trzykrotnie wyższe niż w przypadku mieszkańców danego państwa. W związku z istniejącą dotychczas luką prawną ściganie sprawców przestępstw lub wykroczeń po powrocie tych osób do kraju pochodzenia było utrudnione. Nowe przepisy położą jednak kres ich bezkarności i, jak ocenia Komisja, jest możliwe, że pozwolą zapobiec śmierci 5 000 osób rocznie.

Dyrektywa odnosi się do czterech zachowań, które są powodem większości śmiertelnych wypadków na europejskich drogach; są to: jazda z nadmierną prędkością, ignorowanie czerwonych świateł, niezapinanie pasów bezpieczeństwa oraz prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dyrektywa ta dotyczy także trzech innych poważnych wykroczeń drogowych, mianowicie: korzystania z niedozwolonego pasa ruchu (np. pasa awaryjnego czy pasa dla autobusów), niezgodnego z prawem używania telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu, a także jazdy bez kasku. W przyszłości wykaz ten może zostać rozszerzony.

Na mocy nowego ustawodawstwa państwa członkowskie będą udostępniać sobie nawzajem dane rejestracyjne pojazdów w celu ustalenia tożsamości właściciela samochodu, z którego udziałem popełniono przestępstwo lub wykroczenie. Po ustaleniu osoby będącej właścicielem pojazdu państwo członkowskie, w którym doszło do popełnienia danego przestępstwa lub wykroczenia, prześle jej pismo informujące o szczegółach zdarzenia i wymiarze nałożonej kary. Decyzja co do wniesienia sprawy do sądu będzie podejmowana przez państwo członkowskie, w którym popełniono dane przestępstwo lub wykroczenie, zgodnie z prawem krajowym tego państwa.

Stosowanie dyrektywy na terytorium Unii rozpocznie się dwa lata po opublikowaniu tego aktu w Dzienniku Urzędowym UE. Wielka Brytania, Irlandia i Dania, w związku z ich szczególną pozycją przewidzianą w traktacie lizbońskim, nie zostaną na razie objęte tym systemem, lecz będą mogły przystąpić do niego w późniejszym terminie.

Osoby planujące podróż za granicę znajdą na portalu „Europa" informacje o przepisach ruchu drogowego obowiązujących w poszczególnych państwach członkowskich; dostępne są one we wszystkich językach urzędowych UE.

Źródło: Rada UE

Niedz., 14 Sp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka