Rejestracji pojazdu dokonuje się na wniosek właściciela, a do zarejestrowania niezbędne jest przedstawienie odpowiednich dokumentów (art. 72 ust. 1 p.r.d.). Jednym z nich jest dowód własności pojazdu oraz dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był zarejestrowany.
W razie niespełnienia przewidzianych prawem warunków, tj. nieprzedłożenia wymaganych lub przedłożenia niewiarygodnych dokumentów, nie może nastąpić rejestracja pojazdu. Wspomniane dowody muszą być prawdziwe nie tylko w znaczeniu formalnym, czyli sporządzone przez powołane do tego organy lub osoby, lecz także zgodne ze stanem faktycznym - prawdziwe.
Przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym podstawowe znaczenie przypisują więc kwestii prawidłowego i rzetelnego ustalenia własności pojazdu. Wątpliwości w tej kwestii mogą powstać w m.in. przypadku, gdy dowód własności jest niezgodny z ostatnim dowodem rejestracyjnym w zakresie danych dotyczących właściciela.
Sytuacja taka występuje również, gdy właściciel nie przedstawi ostatniego dowodu rejestracyjnego, co obejmuje nie tylko przypadek, gdy poprzednio pojazd nie był w ogóle zarejestrowany, ale i także, gdy był zarejestrowany, lecz dowód rejestracyjny został utracony, czy też - jak w rozpoznawanej sprawie - przedstawiony dowód rejestracyjny zawierał informacje nieprawdziwe. Bowiem podane w tym dowodzie dane nie odnosiły się do pojazdu, który na podstawie zawartych w tym dowodzie rejestracyjnym informacji został zarejestrowany przez organ I instancji. W uproszczeniu wystąpiła niezgodność pomiędzy pojazdem a rzekomo dotyczącą go dokumentacją.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 marca 2017 r. I OSK 2573/16
Źródło: CBOSA