Urealnienie wyceny świadczeń zdrowotnych, pełne finansowanie wszystkich nadwykonań, uregulowanie przepisów dotyczących wynagrodzeń oraz zapewnienie środków na pokrycie kosztów podwyżek dla personelu. Do tego wprowadzenie przepisów dotyczących większej dostępności lekarzy oraz ujednolicenie prawa w zakresie funkcjonowania domów pomocy społecznej. Oto krótkie podsumowanie ostatniego posiedzenia Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego.
Asumptem do podjęcia przez samorządowców tematu dotyczącego ogólnie pojętej służby zdrowia jest, ich zdaniem, stale pogarszająca się sytuacja finansowa tego obszaru. Odbija się to negatywnie między innymi na szpitalach powiatowych, które mierzą się z coraz większymi problemami – zarówno budżetowymi, jak i kadrowymi.
Lubelscy samorządowcy w Stanowisku Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego w sprawie zmiany przepisów prawa w zakresie funkcjonowania ochrony zdrowia i pomocy społecznej skierowanym między innymi do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska oraz Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny przedstawiają sześć postulatów, z czego aż cztery odnoszą się do kwestii finansowych. W pierwszej kolejności wymieniają konieczność urealnienia wyceny świadczeń zdrowotnych udzielanych w ramach procedur medycznych, jak również domagają się stuprocentowego finansowania przez NFZ wszystkich nadwykonań.
Kolejne dwa apele dotyczą sformułowania jednoznacznych przepisów o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Punktem odniesienia są zapisy ustawy z dnia 8 czerwca 2017 roku, które zdaniem lubelskich samorządowców, pozostawiają sporą przestrzeń do interpretacji kwestii ustalania wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Taka sytuacja rodzi konflikty, co w efekcie destabilizuje sytuację w nadzorowanych przez nich placówkach. W ślad za tym, w piśmie podniesiono także kwestię zagwarantowania przez NFZ środków finansowych na pokrycie kosztów ustawowych podwyżek.
Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego Stanisław Grześko w wysłanym do Rządu stanowisku zwraca również uwagę na problem niskiej konkurencyjności szpitali powiatowych pod względem wysokości wynagrodzeń. Zwraca uwagę na zjawisko „podkupywania” lekarzy, konsekwencją czego są poważne braki kadry medycznej we wspomnianych jednostkach. Według samorządowców rozwiązaniem tej sytuacji byłoby na przykład wprowadzenie przepisów zobowiązujących lekarzy rezydentów do przepracowania w szpitalach powiatowych trzech lat w trybie rezydenckim.
Ostatnia z opisanych w stanowisku spraw dotyczy funkcjonowania domów pomocy społecznej i komercyjnych placówek zapewniających całodobową opiekę osobom chorym i starszym. Wskazano na to, że placówki publiczne, w przeciwieństwie do prywatnych, ponoszą dużo wyższe koszty działalności ze względu na konieczność wprowadzania i utrzymywania określonych standardów, dotyczących chociażby zachowania określonego wskaźnika zatrudnienia. Zdaniem samorządowców, przepisy regulujące działalność zarówno domów pomocy społecznej, jak i ośrodków komercyjnych należałoby ujednolicić.
Zachęcamy do lektury opisanego stanowiska w pełnej treści.