Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Radny może prowadzić szkołę niepubliczną

Radny może prowadzić szkołę niepubliczną fotolia.pl

WSA w Poznaniu: Art. 25b ust.1 ustawy o samorządzie powiatowym zakazuje prowadzenia wyłącznie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu a nie każdej działalności. Nie ma zatem przesłanek, aby wykładnię językową korygować wykładnią celowościową. Prowadzenie szkoły niepublicznej nie jest działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 170 ust. 1 Prawa oświatowego prowadzenie szkoły lub placówki, zespołu, o którym mowa w art. 182, oraz innej formy wychowania przedszkolnego nie jest działalnością gospodarczą. Sąd wskazał, że skoro pojęcie działalności gospodarczej jest precyzyjnie zdefiniowane, a inny przepis ustawowy z tego pojęcia wyłącza działalność polegającą na prowadzeniu szkoły, to wygaszenie mandatu radnego Skarżącemu stanowiło naruszenie art. 383 § 1 pkt 5 Kodeksu wyborczego w zw. z art. 25 b ust 1 ustawy o samorządzie powiatowym.

Sąd, odwołując się do wcześniejszego orzecznictwa sądów administracyjnych, podkreślił, że ustanowienie instytucji represyjnych, których celem jest stworzenie gwarancji prawidłowego i rzetelnego wykonywania zadań przez jednostki samorządu terytorialnego przy wykorzystaniu powierzonego mienia powiatu nie oznacza, że ustawodawca odchodzi przy stosowaniu tych instytucji od konstytucyjnej zasady, ustanowionej w art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którą "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej". Jedną z wartości demokratycznego państwa prawnego jest zasada praworządności. 

Wyrok WSA w Poznaniu z 11 grudnia 2024 r. sygn. IV SA/Po 741/24. Orzeczenie jest nieprawomocne.

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Czw., 2 St. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel