Załączona przez prokuratora do wniosku o skierowanie kierowcy na badania opinia sądowa psychiatryczna, sporządzona w związku z prowadzonym wobec wymienionego postępowaniem w sprawie o wykroczenia drogowe, stwierdzająca, że skarżący w chwili czynów miał całkowicie zniesioną zdolność rozpoznawania ich znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem na skutek ujawnionych zaburzeń czynności psychicznych o obrazie klinicznym zespołu otępiennego o złożonej etiologii a także schorzenia współistniejącego jest okolicznością potwierdzającą istnienie uzasadnionych zastrzeżeń co do stanu zdrowia kierowcy. Tak wynika z wyroku WSA w Rzeszowie z 23 maja 2017 r. sygn. II SA/Rz 38/17.
Sąd podkreślił, że powyższe schorzenia powodują istotne zastrzeżenia co do stanu zdrowia skarżącego jako kierowcy, bowiem nie jest wykluczone, że mogą mieć one wpływ na samopoczucie psychiczne czy emocjonalne, jak też sprawność ruchową czy intelektualną, co mogłoby mieć z kolei przełożenie na spowodowanie niebezpiecznej sytuacji w ruchu drogowym. Podkreślenia wymaga, że wzmiankowana opinia zdezawuowała poczytalność skarżącego w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów w związku z czym nie poniósł on odpowiedzialności za wykroczenie. Niemniej jednak zapadła w postępowaniu karnym decyzja (postanowienie o umorzeniu postępowania) wskazuje na duże prawdopodobieństwo, że skarżący dopuścił się czynów godzących w bezpieczeństwo ruchu drogowego, bo w przeciwnym razie zapadłby wyrok uniewinniający, bez wglądu na to, czy zaistniała negatywna przesłanka procesowa w postaci zdolności do ponoszenia winy.
Pochodzenie przedmiotowej informacji od lekarza specjalisty z zakresu psychiatrii oznacza, że źródło wskazanych danych jest jak najbardziej wiarygodne. Trudno się spodziewać, żeby organy nie dysponując wiedzą specjalistyczną z dziedziny psychiatrii, we własnym zakresie, samodzielnie mogły weryfikować taką opinię. Z kolei zasięganie w toku postępowania opinii biegłego celem ustalenia czy istnieją przeciwskazania do kierowania pojazdami czy też nie, czyniłoby zbędnym wydawanie decyzji organu o skierowanie na badania w trybie art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o kierujących pojazdami. To właśnie taka decyzja, jaka zapadła w niniejszej sprawie służyć ma zweryfikowaniu powstałych wątpliwości co do posiadanych kwalifikacji zdrowotnych skarżącego do kierowania pojazdami.
Źródło: CBOSA