W sytuacji cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami zainteresowany może ubiegać się o przywrócenie uprawnień po przeprowadzeniu badań kontrolnych oraz kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji w trybie art. 49 ust 1 pkt 3 lit. a ustawy o kierującymi pojazdami. Obejście tego trybu poprzez złożenie egzaminu i zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do prowadzenia pojazdów tak, jak gdyby wnioskujący ubiegał się o prawo jazdy po raz pierwszy, nie jest dopuszczalne ze względu na treść przepisu art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o kierujących pojazdami. (Wyrok WSA w Krakowie z 22 marca 2017 r. sygn. III SA/Kr 1289/16).
Skarżącej wydano prawo jazdy kat. B w 1994 r., natomiast uprawnienia do kierowania pojazdami kat. B posiadała od 1988 r. W związku z zastrzeżeniami co do stanu zdrowia kierowcy, skarżąca została w 2004 r. skierowana na badanie lekarskie w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Skarżąca nie wykonała tego badania, w związku z czym Starosta wydał decyzję o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B. Prawo jazdy zostało zatrzymane w 2005 r. Skarżąca w dalszym okresie bezskutecznie starała się o przywrócenie cofniętego uprawnienia. W kolejny orzeczeni lekarskim z 2013 r. nadal stwierdzono istnienie przeciwskazań, dodając, że dalsze badania są niecelowe.
W 2015 r. skarżąca w nowym miejscu zamieszkania złożyła wniosek o wydanie prawa jazdy kat. B, załączając wymaganą fotografię oraz orzeczenie lekarskie wydane przez poradnię lekarską. W orzeczeniu stwierdzono brak przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami silnikowymi oraz wyznaczono datę ponownego badania na dzień 30 marca 2020 r. Skarżąca ukończyła również szkolenie w ośrodku szkolenia kierowców. W tym samym roku skarżącej wydano prawo jazdy. Już po wydaniu decyzji organ (prezydent miasta) uzyskał informację od starosty powiatowego, że skarżąca posiadała uprawnienia, które w 2004 r. zostały jej cofnięte. Organ wznosił postępowanie i w kolejnej decyzji orzekał o uchyleniu decyzji o wydaniu prawa jazdy ki odmowie wydania prawa jazdy kat. B. Zarówno SKO jak i Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznały organowi rację.
Źródło: CBOSA