Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polacy coraz bardziej ufają instytucjom publicznym

Polacy coraz bardziej ufają instytucjom publicznym fotolia.pl

W 2024 roku opublikowano serię badań dotyczących zaufania obywateli do instytucji publicznych, w tym Eurobarometr, raport CBOS oraz badania OECD i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Wyniki jednoznacznie wskazują na wzrost zaufania społecznego w Polsce, co może być istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój gospodarczy i społeczny kraju.

Z jesiennej edycji Eurobarometru wynika, że 51 proc. Europejczyków ufa Unii Europejskiej – to najwyższy wynik od 2007 roku. Jeszcze bardziej optymistyczne dane dotyczą euro – aż 74 proc. mieszkańców UE popiera europejską unię walutową.

Polacy wyróżniają się na tle Europy pod względem zaufania do instytucji państwowych i wspólnotowych. Zgodnie z wynikami Eurobarometru, 51 proc. Polaków ufa rządowi, podczas gdy średnia dla UE wynosi 33 proc. Co więcej, Polacy mają lepszą opinię o Unii Europejskiej i czują większą więź z pozostałymi mieszkańcami wspólnoty. Lepsza niż przeciętna ocena dotyczy także sytuacji materialnej oraz stanu gospodarki.

Badania przeprowadzone w krajach OECD potwierdzają, że poziom zaufania do rządów i administracji publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej pozostaje na niższym poziomie niż średnia OECD. W zestawieniu tym znalazły się m.in. Niemcy, Czechy, Słowacja i Łotwa, lecz Polska nie została uwzględniona.

Dane CBOS z kwietnia 2024 r. wskazują, że 24 proc. Polaków uważa, iż większości ludzi można ufać – to najlepszy wynik od 2010 roku. Zaufanie społeczne wzrasta również w grupie osób o bardzo wysokiej otwartości i ufności, które stanowią obecnie 10 proc. społeczeństwa – najwięcej od 2006 roku. Widoczny jest także wzrost zaufania do instytucji takich jak NATO, Sejm i Senat oraz urzędnicy państwowi.

Raport PIE na temat kapitału społecznego w Polsce przedstawia jeszcze bardziej pozytywny obraz – aż 47 proc. respondentów zadeklarowało, że ludziom można ufać. Największym zaufaniem cieszą się Wojsko Polskie i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP), które mają ponad 70 proc. poparcia. Pozytywne oceny dotyczą także większości instytucji publicznych – z wyjątkiem kościoła katolickiego i polityków, którzy odnotowują niższy poziom zaufania.

Eksperci podkreślają, że wzrost zaufania społecznego wpływa nie tylko na relacje międzyludzkie, ale także na dobrobyt ekonomiczny i psychiczny obywateli. Badanie PIE wskazuje na silną korelację między poziomem zaufania a poczuciem szczęścia i stabilnością finansową.

Rosnące zaufanie do instytucji publicznych może być ważnym krokiem w budowaniu silniejszego i bardziej zintegrowanego społeczeństwa, co w dłuższej perspektywie może przynieść korzyści zarówno w sferze politycznej, jak i gospodarczej.

Źródło: PIE

Czw., 9 St. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła