Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przedłużenie ŚKZ a wymiana prawa jazdy

Przedłużenie ŚKZ a wymiana prawa jazdy fotolia.pl

Czym innym jest "data ważności prawa jazdy" jako dokumentu i data ta umieszczona jest na pierwszej stronie dokumentu prawa jazdy w pozycji oznaczonej 4b, czym innym jest "data ważności uprawnienia" wpisywana na drugiej stronie dokumentu prawa jazdy w kolumnie (pozycji) 11 korespondującej z pozycją w kolumnie 9 wskazującą na konkretną kategorię posiadanego uprawnienia, a jeszcze czym innym jest potwierdzenie posiadania świadectwa kwalifikacji zawodowej, wpisywane w pozycji 12 odnoszącej się do "ograniczeń" jako data ważności posiadanego świadectwa kwalifikacji zawodowej korespondującej z pozycją w kolumnie 9 (kategorią posiadanego uprawnienia) i pozycją w kolumnie 11 (datą ważności uprawnienia) – stwierdził WSA w Krakowie w wyroku z dnia 16 lutego 2017 roku (sygn. akt: III SA/Kr 1351/16).

WSA podjął się kontroli legalności wydania nowego dokumentu prawa jazdy z powodu konieczności potwierdzenia w nim kwalifikacji zawodowych kierowcy tj. kwalifikacji do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy na dalszy okres 5 lat.

W ocenie WSA, organ rozpoznając wniosek kierowcy o potwierdzenie posiadania świadectwa kwalifikacji zawodowej w konkretnych kategoriach prawa jazdy powinien dokonać wymiany dokumentu prawa jazdy jedynie przez wpis daty ważności posiadanych kwalifikacji zawodowej w pozycji kolumny (rubryki) 12 korespondującej z pozycją kolumny 9 konkretnej kategorii, natomiast w kolumnie 11 oznaczającej "datę ważności uprawnienia" pozostawić kreskę - znak " - " w zakresie kategorii, w których uprawnienia skarżący nabył bezterminowo.

Sąd zwrócił uwagę, że uprawnienia nabyte bezterminowo nie oznaczają posiadania ich "do końca życia" bez względu na stan zdrowia posiadacza, albowiem stan zdrowia kierowcy jest niezwykle istotny, jednakże do utraty uprawnienia nie jest wystarczające orzeczenie lekarskie stwierdzające przeciwwskazania do kierowania pojazdami, ale konieczna jest decyzja administracyjna wydana w ślad za takim orzeczeniem. Sąd wskazał w tym zakresie na treść art. 103 ust. 1 pkt 1 lit. a i lit. b ustawy o kierujących pojazdami, który stanowi: "Art. 103. 1. Starosta wydaje decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku: 1) stwierdzenia: a) na podstawie orzeczenia lekarskiego istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, b) na podstawie orzeczenia psychologicznego istnienia przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, (...)".

Czw., 13 Kw. 2017 1 Komentarz Dodane przez: Monika Małowiecka

Komentarze

Janusz
0 # Janusz 2017-04-13 21:31
Pisząc krótko, kolokwialnie rzecz ujmując, Sąd pojechał po bandzie. Wyrok precedensowy, nie idący w parze z obowiązującymi przepisami ustawy o kierujących pojazdami oraz rozporządzeniem .
| | |