Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem od stycznia 2025 roku

Możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem od stycznia 2025 roku fotolia.pl

Od 1 stycznia 2025 roku zaczną obowiązywać zmienione przepisy, które umożliwią łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami, takimi jak emerytura. Od lipca 2025 roku osoby spełniające określone warunki będą mogły otrzymywać oba świadczenia jednocześnie, co stwarza nowe możliwości dla seniorów i osób uprawnionych do świadczeń rentowych.

Warunki uzyskania tzw. renty wdowiej

Aby skorzystać z możliwości łączenia świadczeń, należy spełnić określone warunki. Prawo do renty wdowiej przysługuje osobom, które:

  • ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni),
  • pozostawały we wspólności małżeńskiej ze zmarłym małżonkiem do dnia jego śmierci,
  • nabyły prawo do renty rodzinnej po ukończeniu odpowiednio 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni),
  • nie są w nowym związku małżeńskim.

Nowe świadczenia – jak to działa?

Osoby, które spełnią warunki, będą mogły wybrać jedną z dwóch opcji:

  • 100% renty rodzinnej oraz 15% własnego świadczenia,
  • 100% własnego świadczenia oraz 15% renty rodzinnej.

Od 1 stycznia 2027 roku wysokość drugiego świadczenia wzrośnie do 25%. Wypłaty z tego tytułu nie mogą jednak przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. W przypadku przekroczenia tego limitu ZUS obniży świadczenia do dopuszczalnej wysokości.

Narzędzia pomocnicze dla emerytów i rencistów

ZUS zapowiedział, że od 1 stycznia 2025 roku na swojej stronie internetowej udostępni kalkulator, który pomoże w obliczeniu najkorzystniejszej opcji świadczeń. Osoby, które potrzebują wsparcia, będą mogły skorzystać z pomocy pracowników ZUS w placówkach.

Procedura składania wniosków

Wnioski o ustalenie renty wdowiej będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku. Formularze będą dostępne w placówkach ZUS oraz na platformie PUE/eZUS. Aby otrzymać świadczenie od 1 lipca 2025 roku, należy złożyć wniosek do 31 lipca 2025 roku. W przypadku późniejszego złożenia dokumentów wypłaty będą realizowane od miesiąca spełnienia wszystkich warunków.

Szczególne uwagi i ograniczenia

ZUS zaznacza, że osoby składające wnioski muszą upewnić się, że spełniają wszystkie wymogi formalne. Jeśli okaże się, że brakuje niezbędnych dokumentów, instytucja poprosi o ich dostarczenie. Decyzje odmawiające prawa do łączonych świadczeń będą wydawane już przed lipcem 2025 roku w przypadku niespełnienia wymogów.

Podstawa prawna

Nowe regulacje wynikają z:

  • ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1631),
  • ustawy z dnia 26 lipca 2024 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 1243).

Zmiany te mają na celu zwiększenie elastyczności systemu emerytalno-rentowego oraz poprawę sytuacji finansowej wdów i wdowców, którzy często stoją przed trudnym wyborem między własnym świadczeniem a rentą rodzinną.

Źródło: ZUS

Czw., 26 Gr. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba