W wyroku z dnia 7 grudnia 2016 roku (sygn. akt: VII SA/Wa 2088/15), WSA w Warszawie wskazał, że wydając decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy starosta nie ma żadnej dowolności i uznaniowości.
W art. 102 ust. 1 pkt 3a ustawy o kierujących pojazdami zawarta została norma nakazująca dla tego organu. Nie przedstawienie w wymaganym terminie orzeczenia o istnieniu lub braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem skutkuje nakazem zatrzymania prawa jazdy, zaś starosta obciążony jest nakazem wydania decyzji o zatrzymaniu. Na badanie lekarskie należy się zgłosić do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby badanej w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania skierowania na to badanie, natomiast oryginał orzeczenia lekarskiego należy przekazać właściwemu staroście w terminie trzech miesięcy od daty odbioru przedmiotowej decyzji.
Zgodnie z uzasadnieniem ww. wyroku, zaświadczenie lekarskie od lekarza innego niż lekarz WOMP nie jest istotne dla sprawy, gdyż nie jest równoznaczne z poddaniem się badaniu lekarskiemu w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy, do czego został zobowiązany kierowca w decyzji.
Orzeczenie jest nieprawomocne.
Źródło: CBOSA