Kalisz stał się pierwszym miastem w Polsce, które zakazało budowy chodników z betonowej i kamiennej kostki brukowej.
Według nowych przepisów chodniki projektowane w Kaliszu na całej nawierzchni od krawężnika do pierzei mają być budowane z szerokich, niefazowanych płyt chodnikowych, kamiennych lub betonowych, o wymiarach 50 na 50 cm.
Stosowne przepisy zawierają standardy dla projektantów, wykonawców i zarządców infrastruktury dla pieszych na terenie Miasta Kalisza. Zostały one przygotowane przez aktywistów miejskich Arkadiusza Pacholskiego i Łukasza Janowskiego, a oficjalnie wdrożono je 23 grudnia zarządzeniem Grzegorza Sapińskiego, prezydenta miasta Kalisza.
Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko wygodnie będzie korzystać z chodnika pieszym w każdym wieku i używającym każdego rodzaju obuwia, ale i osobom pchającym wózek dziecięcy lub inwalidzki, ciągnącym walizkę na kółkach lub torbę na zakupy, czy też poruszającym się z pomocą balkonika.
W trosce o niepełnosprawnych
W trosce o bezpieczeństwo osób niewidomych i niedowidzących Kalisz jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza również obowiązek umieszczania wzdłuż krawężnika półmetrowego pasa z tak zwanych płyt ostrzegawczych, informujących niewidomych o tym, że chodnik się kończy.