Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dokumenty rejestracyjne nie są istotne dla akcyzy

Dokumenty rejestracyjne nie są istotne dla akcyzy fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wskazał zasady klasyfikowania nabytego wewnątrzwspólnotowo pojazdu do odpowiedniej pozycji Nomenklatury Scalonej CN (wyrok z ani 9 czerwca 2016 roku wydany w sprawie o sygn. akt: I SA/Ke 233/16).

Osobowy czy towarowy?

W wyżej wspomnianej sprawie powstał spór czy nabyty pojazd należy zakwalifikować do kodu CN 8703, czego konsekwencją jest opodatkowanie tego nabycia podatkiem akcyzowym, czy też do kodu CN 8704 jako samochód przeznaczony do przewozu towarów (nabycie bez akcyzy).

Sąd wskazał, że zgodnie z art. 100 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym, samochody osobowe są to pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703 przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, z wyłączeniem pojazdów samochodowych i pozostałych pojazdów, które nie wymagają rejestracji zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Należy pamiętać, że podstawowym kryterium klasyfikacji pojazdów jest ich przeznaczenie zasadniczo do przewozu osób. Kryterium to powinno być w pierwszej kolejności brane pod uwagę w procesie zaliczenia danego wyrobu do określonego kodu CN. Sformułowanie z ww. przepisu "zasadniczo przeznaczone" oznacza, że chodzi o funkcję dominującą, przeważającą pojazdu. Klasyfikacja pojazdu do kategorii samochodów z pozycji CN 8703 musi być poprzedzona ustaleniami świadczącymi o tym, że główną funkcją użytkową samochodu jest przewóz osób. Muszą o tym świadczyć cechy konstrukcyjne, wyposażenie pojazdu i ogólny wygląd.

WSA wskazał, że pomocnicze znaczenie przy ustalaniu właściwej pozycji CN mają wyjaśnienia do Taryfy Celnej, zawarte w załączniku do obwieszczenia Ministra Finansów z 1 czerwca 2006 r. w sprawie wyjaśnień do Taryfy Celnej (M.P.2006.86.880; stanowi ono obraz Not Wyjaśniających do HS) oraz Noty Wyjaśniające do Nomenklatury Scalonej Wspólnot Europejskich z 30 maja 2008 r. (2008/C 133/01). Noty te w sposób opisowy wskazują kryteria i cechy pozwalające dokonać rozróżnienia towarów, celem ich prawidłowego zakwalifikowania do kodu CN. Jakkolwiek noty wyjaśniające nie mają mocy wiążącej i charakteru podstawy prawnej rozstrzygnięcia, to stanowią dla klasyfikacji towaru w CN wskazówki, które w istotny sposób przyczyniają się do interpretacji zakresu poszczególnych pozycji CN.

Znaczenie dokumentów rejestracyjnych

Sąd wskazał również, że podstawę prawną do stwierdzenia dla potrzeb podatku akcyzowego, czy pojazd jest wyrobem akcyzowym stanowią wyłącznie przepisy podatkowe, tj. przepisy ustawy o podatku akcyzowym, które odrębnie decydują o klasyfikacji pojazdów samochodowych jako wyrobów akcyzowych.

Organ jest związany ustaleniami dokumentów rejestracyjnych jedynie w zakresie faktu rejestracji przedmiotowego samochodu. Dokumenty te stanowiły również dowód tego, że pojazd posiadał w chwili rejestracji czy badania diagnostycznego wymienione w tych dokumentach cechy (np. określoną ilość miejsc siedzących, dopuszczalną masę całkowitą czy masę własną pojazdu). Ocena zaś czy cechy te powinny klasyfikować auto w pozycji CN 8703 czy też w pozycji CN 8704 nie była przedmiotem ustaleń organów wydających omawiane dokumenty. Ponadto, stanowiska organu nie dyskwalifikuje brak informacji od producenta, czy importera. Dokument ten mógłby stanowić dowód pomocniczy czy uzupełniający, nie posiadający jednak waloru dokumenty rozstrzygającego o klasyfikacji pojazdu na gruncie nomenklatury scalonej. Całkowicie wystarczające były dowody w postaci wyjaśnień uzyskanych od aktualnego właściciela pojazdu, strony, zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu nr TKN008 00186/12 z 9 lutego 2012 r. czy włoskiego dowodu rejestracyjnego. Organ dysponował również dokumentacją fotograficzną. Przeznaczenie nadane pojazdowi przez jego producenta nie jest ponadto niezmienne. Aby je jednak zmienić należałoby dokonać jego głębokiej modyfikacji, włącznie ze zmianą cech konstrukcyjnych. Wymienione wyżej dowody pozwoliły natomiast na stwierdzenie, że pojazd już na etapie produkcji został dostosowany do przewożenia osób. Świadczą o tym takie elementy jak wyprofilowane miejsca przeznaczone do montażu pasów bezpieczeństwa dla pasażerów drugiego rzędu siedzeń, a także konstrukcja podłogi pojazdu, która została wyprofilowana pod umieszczenie drugiego rzędu siedzeń. Co istotne z wyjaśnień strony i nabywcy wynika, że nie dokonywali w aucie żadnych zmian konstrukcyjnych.

 

Pt., 19 Sp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka