Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stypendium tylko dla uczniów szkół prowadzonych przez samorząd, to dyskryminacja

Stypendium tylko dla uczniów szkół prowadzonych przez samorząd, to dyskryminacja fotolia.pl

Wojewoda: uchwała samorządu w sprawie zasad przyznawania uczniom stypendiów nie może ograniczać prawa do nagrody tylko do uczniów szkół prowadzonych przez dany samorząd.

Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Dolnośląskiego pochyla się nad często poruszanym problemem niedozwolonych zastrzeżeń umieszczanych w uchwałach organów jednostek samorządu terytorialnego, dotyczących oświaty. W tym przypadku, uwagę organu nadzoru przykuło użyte w uchwale  sformułowanie, które jako sprzeczne z treścią upoważnienia ustawowego, nie mogło się w niej znaleźć.

Z treści uchwały wynikało, że stypendia dla szczególnie uzdolnionych uczniów będą przeznaczone wyłącznie dla tych uczęszczających do szkół, dla których organem prowadzącym jest jednostka samorządu. Tym samym, możliwości otrzymania nagrody pozbawiono uczniów placówek prowadzonych przez inne podmioty, m.in. szkół prywatnych. Taki zapis stanowi naruszenie upoważnienia ustawowego wyrażonego w art. 90t ust. 4 ustawy o systemie oświaty. Z jego treści wynika, że pomoc udzielana w formie stypendium, jest przyznawana niezależnie od miejsca zamieszkania uczniów i przysługuje całemu przekrojowi uczniów pobierających naukę na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego. Miejsce, w którym młody człowiek się uczy, stanowi jedyne kryterium, według którego ocenia się, czy przynależy do kręgu uprawnionych do otrzymania pomocy w formie stypendium. Prawo nie przyznaje żadnego znaczenia temu, czy szkoła w której się uczy, jest szkołą publiczną czy też nie.

Jak wskazał Wojewoda, kryterium organu prowadzącego szkołę w odniesieniu do kwestii wsparcia uczniów, ma charakter dyskryminujący i bezzasadnie dzieli uczniów w oparciu o nieznaczące w rozumieniu przepisów okoliczności. Poza tym, mamy do czynienia z błędem poniekąd "klasycznym". Umieszczenie w uchwale kryteriów i przesłanek niewynikających z upoważnienia ustawowego, stanowi istotne naruszenie prawa, mające postać naruszenia zasady działania tylko na jego podstawie i w jego granicach.

W konsekwencji Wojewoda stwierdził częściową nieważność badanej uchwały.

Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Dolnośląskiego z 10 grudnia 2024 r. (sygn. PN-N.4131.140.11.2024)

Źródło: Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego 

Pt., 20 Gr. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch