Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Usunięte pojazdy ciągle na koszt powiatów

Usunięte pojazdy ciągle na koszt powiatów fotolia.pl

Wynagrodzenie za przechowywanie pojazdów, które przeszły na własność Skarbu Państwa płacić powinien budżet centralny a nie powiaty z własnych środków.

Postuluje o to XX Zgromadzenie Ogólne ZPP w stanowisku podjętym w Ossie 1 czerwca br.

3 czerwca 2008 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność przepisu stwierdzającego przepadek na rzecz Skarbu Państwa z mocy prawa – po upływie określonego czasu – pojazdów usuniętych z drogi. Trybunał Konstytucyjny odroczył jednak termin wejścia w życie wyroku. Zarówno nakazał jego stosowanie w czasie odroczenia, jak i usankcjonował skutki obowiązywania przepisu mające miejsce przed dniem wydania wyroku. Oznacza to, że pojazdy usunięte z dróg przed 12 grudnia 2008 r. przeszły z mocy prawa na rzecz Skarbu Państwa. Skarb Państwa powinien też uregulować wszystkie związane z tymi pojazdami obciążenia, w szczególności koszty ich przechowywania.

Tak się jednak nie stało w praktyce. Nowelizacja prawa o ruchu drogowym z 22 lipca 2010 r. przekazała starostom zadania związane z usuwaniem pojazdów z dróg.

- Niestety nieprecyzyjność przepisów przejściowych sprawiła, że – wbrew intencji prawodawcy – na starostów spadł obowiązek zajmowania się pojazdami usuniętymi z dróg przed 2009 rokiem. Okazało się bowiem, że w wielu miejscach w kraju naczelnicy urzędów skarbowych nie wykonywali – i to przez wiele lat – obowiązku wydania deklaratoryjnej decyzji stwierdzającej przepadek pojazdu na rzecz Skarbu Państwa, a następnie skwapliwie przesyłali dokumentację dotyczącą takich pojazdów starostom – czytamy w stanowisku. To zaś spowodowało, że przedsiębiorcy prowadzący parkingi strzeżone domagają się zwrotu kosztów przechowywania pojazdów nieraz przez kilkanaście lat. - Prowadzi to do kuriozalnych sytuacji w których oczekuje się, że powiat zapłaci za przechowywanie przerdzewiałego roweru kilkanaście tysięcy złotych – tłumaczy Ludwik Węgrzyn, prezes Zarządu ZPP, starosta bocheński.

W ocenie ZPP w ten sposób za zaniechanie organów administracji rządowej odpowiadać muszą jednostki samorządu terytorialnego, a budżet państwa uzyskuje oszczędności kosztem powiatów. - Sytuacja taka jest niedopuszczalna w państwie prawa. Oczekujemy natychmiastowego podjęcia przez administrację rządową działań mających na celu uregulowanie zobowiązań budżetu państwa wobec przedsiębiorców przechowujących pojazdy. Jest to wymóg elementarnej uczciwości – postuluje Zgromadzenie Ogólne.

Z pełną treścią Stanowiska ZO ZPP można zapoznać się TUTAJ.

Niedz., 5 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska