Samorządy zgodziły się na proponowane przez rząd rozwiązania w sprawie Programu ochrony wód morskich oraz wymagań jakościowych dla biomasy.
12 grudnia odbyło się posiedzenie Zespołu do Spraw Energii, Klimatu i Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zespół pozytywnie zaopiniował dwa projekty: projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Programu ochrony wód morskich oraz projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla biomasy pozyskanej z drzew i krzewów wprowadzanej do obrotu lub obejmowanej procedurą celną dopuszczenia do obrotu w postaci brykietu lub peletu. Padło również pytanie o oświadczenia składane przez JST, które chcą zachować prawo do ceny maksymalnej energii elektrycznej w 2025 roku.
Program ochrony wód morskich – bez zaskoczeń
Strona samorządowa nie miała uwag do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Programu ochrony wód morskich. Akt stanowi wykonanie ustawy Prawa wodnego. W zakresie JST Program jest szczątkowy, ale przewiduje wspieranie działań typu oczyszczanie plaż albo ulepszanie systemów gospodarki odpadami.
Na pytanie ZPP o to, czy na bazie tego programu powstanie konkretna propozycja dofinansowywania powyższych działań, przedstawiciel strony rządowej zapewnił, że podmiot, który zdecyduje się realizować dane zadanie, będzie miał prostszą ścieżkę dofinansowania.
Wymagania jakościowe dla biomasy
Bez uwag przyjęto projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla biomasy pozyskanej z drzew i krzewów wprowadzanej do obrotu lub obejmowanej procedurą celną dopuszczenia do obrotu w postaci brykietu lub peletu.
Projekt jest aktem wykonawczym do ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Ustanowienie wymagań jakościowych biomasy pozyskanej z drzew i krzewów, wprowadzanej do obrotu w postaci peletu, z przeznaczeniem do użycia w małych źródłach ciepła, ma przyczynić się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza z procesu spalania tych paliw w tych źródłach. Przepisy zawarte w projekcie są techniczne (wskaźniki jakościowe).
Przepisy osłonowe dla samorządów
Na wniosek Unii Metropolii Polskich podjęty został temat przepisów osłonowych dla samorządów w kwestii cen energii elektrycznej. Wątpliwości dotyczyły składania oświadczeń przez JST, które chcą zachować prawo do ceny maksymalnej energii elektrycznej w 2025 r.
Ministerstwo Klimatu, potwierdziło na posiedzeniu, a na prośbę ZPP, również w oficjalnym piśmie, że JST, jak również podmioty świadczące usługi użyteczności publicznej, są zobowiązane do złożenia takich oświadczeń najpóźniej do 31 stycznia 2025 r.