Jedna z kancelarii prawnych domaga się od starostów przeprowadzenia kompleksowych kontroli stacji kontroli pojazdów w zakresie wykonywania przez nie badań pojazdów samochodowych, wskazanych marek wyprodukowanych w latach 2009-2015 oraz działań, które w tym zakresie przeprowadził Powiatowy Rzecznik Konsumenta.
W odpowiedzi na petycję skierowaną do Starosty Jędrzejowskiego wyjaśniono, że przeprowadzając kontrole pojazdu, diagności nie badają składu spalin emitowanych z rury wydechowej. Zgodnie z rozporządzeniem w zakresie okresowego badania technicznego wykonuję się pomiar zadymienia spalin przy użyciu dymomierza optycznego. Dlatego nie jest możliwe w warunkach stacji diagnostycznej dokonanie tego typu pomiarów, które potwierdziłyby przekroczenie norm, o których mowa w petycji, a jednocześnie stały się one podstawą w tzw. "Aferze Volkswagena"
W przypadku pojazdów nowych przed wprowadzeniem ich do obrotu podlegają one procesowi homologacji w uprawnionym laboratorium badawczym. Świadectwo homologacji wydawane jest przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego, zgodnie zaś z uwarunkowaniami prawnymi to właśnie ten podmiot jest upoważniony do podjęcia odpowiedniego działania w celu wszczęcia procedury przekazania informacji o stwierdzonych zagrożeniach. W kwestionowanym w petycji przypadku aut z grupy Volkswagen dotyczy to podmiotów wydających jej świadectwa homologacji.
Co do nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów starosta zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym przeprowadza kontrolę nad działalnością zgodnie z ustalonym harmonogramem. Podstawą oceny jest spełnienie wymagań wynikających z rozporządzenia. Zgodnie z tymi wymaganiami stacje nie posiadają ani prawnych ani technicznych możliwości weryfikacji oprogramowania manipulującego rzeczywistymi wynikami emisji spalin. W związku z powyższym dokonanie obecnie kontroli wszystkich stacji z uwzględnieniem przez określone w petycji kryterium staje się niecelowe i nieracjonalne.
Należy wskazać, że podstawowymi działaniami Powiatowego Rzecznika Konsumenta jest zapewnienie bezpłatnego poradnictwa konsumenckiego oraz występowanie do przedsiębiorców w sprawach ochrony praw i interesów konsumentów. Jednak nie działa on z urzędu, a rodzaj i zakres podejmowanych czynności zależy od podstawy ustawowej oraz indywidualnych wniosków konsumentów-mieszkańców właściwego dla rzecznika powiatu. Do rzecznika w Jędrzejowie nie wpłynął żaden wniosek o udzielenie pomocy w dochodzeniu roszczeń od grupy Volkswagen.
Istotnym jest,że w tej sprawie działa już Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.