W najnowszym numerze Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, m.in.:
#LexSutryk: walka o spółki. Organizacje samorządowe chcą zniesienia regulacji, które zakazują zasiadania wójtom, burmistrzom i prezydentom miast w spółkach komunalnych i państwowych. Czy słusznie?
Paraliż w Bodzentynie. Premier Donald Tusk 6 grudnia zawiesił burmistrza oraz radę miasta i gminy Bodzentyn. Jeśli nie będzie odwołań od tej decyzji, od 6 stycznia gminą będzie rządził komisarz.
(nie)Czyste Powietrze. Po sześciu latach funkcjonowania program Czyste Powietrze został zawieszony. NFOŚiGW wylicza nadużycia i składa zawiadomienia do prokuratury.
Mocny sprzeciw dużych miast dla centralizacji polityki spójności. Plany centralizacji zarządzania funduszami unijnymi w latach 2028–2034 rodzą poważne pytania o przyszłość rozwoju Polski – alarmuje Unia Metropolii Polskich.
Bezpieczeństwo (także) w rękach samorządów. Społeczeństwo obywatelskie to siła i odporność na kryzysy – mówił były premier Jerzy Buzek na I Ogólnopolskim Kongresie „System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele” w Krakowie.
Jawność w samorządzie według Prezesa UODO. Jesienią każdego roku Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych publikuje sprawozdanie, w którym omawia istotne decyzje wydane w poprzednim roku. Omawiamy wybrane problemy, na które zwrócił uwagę w sprawozdaniu za rok 2023.
Co dalej z fakturowaniem elektronicznym? Pojawiły się kolejne zapowiedzi zmian w przepisach ustawy o VAT, dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur oraz wzoru struktury logicznej e-Faktury.
Czy możliwe jest stałe wypłacanie dodatku okresowego? Wynagrodzenie pracowników samorządowych składa się z elementów obligatoryjnych i fakultatywnych. Wśród tych drugich możemy znaleźć takie, które jedynie okresowo kształtują jego wysokość. Czy jednak istnieje możliwość ich stałego wypłacania?
Wybór sołtysa niezależny od wyboru rady sołeckiej. Z żadnego przepisu nie wynika, że wybór sołtysa jest zależny od skutecznego wyboru rady sołeckiej i że organy te muszą być zmieniane jednocześnie – uznał sąd.
Połączenie nieruchomości to coś innego niż scalenie. Oba pojęcia bywają stosowane zamiennie. Tymczasem to odrębne procesy, które różnią się podstawą prawną, procedurami oraz skutkami.
Dlaczego tak długo trzeba czekać na decyzje administracyjne? Wyjaśniamy wybrane terminy administracyjne ze wskazaniem, jak prawidłowo je określać i liczyć.
Więcej gruntów pod mieszkania. W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad projektem ustawy o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe.
Ziemia – naturalna i racjonalna wspólnota. Minęło 25 lat od momentu usamorządowienia wspólnot powiatowych, to doskonała okazja do refleksji nad modelem współczesnej wspólnoty samorządowej. Specjalnie dla „Wspólnoty” piszą Rudolf Borusiewicz, dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich oraz Rafał Rudka, redaktor naczelny Dziennika Warto Wiedzieć.
Na ratunek jeziorom Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Brak odpowiednich narzędzi legislacyjnych i proceduralnych może być jednym z większych zagrożeń dla środowiska. Gdy pojawia się możliwość pozyskania pieniędzy, które uratują jeziora wschodniej Wielkopolski, przeszkodą okazuje się pat kompetencyjny – alarmuje Tomasz Telesiński, dyrektor Biura Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.
Wiarygodna komunikacja to silniejsza demokracja. O tym, że skuteczna komunikacja społeczna jest istotnym elementem samorządu, a także ważnym narzędziem w ręku samorządowca, nie trzeba nikogo przekonywać. Różne są jednak podejścia do tego tematu – pisze Mateusz Cebula, przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy, uczestnik programu Young Elected Politicians Europejskiego Komitetu Regionów.
AI i social media to już codzienność. Komunikacja na linii samorząd – mieszkańcy niemal w całości przeniosła się do internetu i mediów społecznościowych. Jak ich używać z wykorzystaniem najnowszych technologii, dyskutowano podczas Samorządowego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych Local-SoMe’24.
Zależy nam, żeby obchody jubileuszu odbiły się echem w Europie. Chcemy pokazać, że koronacja Bolesława Chrobrego była pokłosiem Zjazdu Gnieźnieńskiego. Dokonana przy relikwiach św. Wojciecha akceptacja Chrobrego przez cesarza Ottona III i następnie przez papieża sprawiły, że ten akt był możliwy. Tak działała ówczesna wspólnota polityczna kontynentu, której bliska jest dzisiejsza idea Unii Europejskiej – mówi w dużym wywiadzie Michał Powałowski, prezydent Gniezna.
Atak na urząd! Co robić? W chłodny poranek prezydent miasta zasiadł w swoim gabinecie z kubkiem gorącej kawy. Ale jego spokój ma zostać przerwany – dochodzi do cyberataku na urząd. Co w takiej sytuacji robić? Radzi Kamil Porembiński, szkoleniowiec ds. systemów informatycznych, cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji.
Do poloneza trzeba dwojga. Samorząd może przyczynić się do usunięcia części przeszkód niesprzyjających rozwojowi demograficznemu.
GZM: 102 rekomendacje od mieszkańców w sprawie transportu kolejowego. Przez trzy dni 42 mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli wspólnie z ekspertami szukało rozwiązań na usprawnienie transportu zbiorowego.
Mielec ma swoją konstytucję finansową. Dokument ma zagwarantować mieszkańcom, że nie będą w najbliższych latach dodatkowo obciążani finansowo oraz że w mieście nie powstaną strefy płatnego parkowania.
Kraków: Nocny burmistrz walczy z tzw. pub crawl. Pub crawl to forma zorganizowanej wycieczki nocnej, podczas której uczestnicy odwiedzają kilka lokali w celu spożywania alkoholu. W Krakowie ta forma rozrywki cieszy się popularnością wśród turystów zagranicznych. I budzi kontrowersje.
Bydgoszcz – miasto na wodzie idealne na city-break. Stolica woj. kujawsko-pomorskiego oferuje wiele zarówno turystom, jak i mieszkańcom. Ci pierwsi przyznali miastu wyróżnienie Travellers’ Choice serwisu Tripadvisor, oceniając zabytki, atrakcje turystyczne, hotele i restauracje.