Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PTZ. Kto jest właściwym organizatorem dla przewozów wykonywanych na liniach komunikacyjnych łączących miasta na prawach powiatu z gminami sąsiadującymi? (5)

PTZ. Kto jest właściwym organizatorem dla przewozów wykonywanych na liniach komunikacyjnych łączących miasta na prawach powiatu z gminami sąsiadującymi? (5) fotolia.pl

W odniesieniu do miast na prawach powiatu istotnym zagadnieniem jest prawidłowe określenie właściwości organizatora publicznego transportu zbiorowego i odpowiedź na pytanie czy linie komunikacyjne łączące takie miasta z gminami sąsiadującymi będą organizowane przez starostę czy też marszałka oraz który podmiot będzie właściwy do wydawania potwierdzeń zgłoszenia przewozu.

Wątpliwości w tym zakresie mogą powstać, gdy zwrócimy uwagę na fakt, iż zgodnie z art. 92 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym, miasto na prawach powiatu jest gminą wykonującą zadania powiatu na zasadach określonych w tej ustawie. Właściwość organizatora powinna być zaś oceniana na podstawie przepisów ustawy o publicznym transporcie zbiorowym z uwzględnieniem statusu miasta na prawach powiatu wynikającego z ustaw regulujących ustrój samorządów. Zgodnie jednak z art. 7 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym powiat jest organizatorem powiatowych przewozów pasażerskich, gmina zaś przewozów gminnych. Gminnymi przewozami pasażerskimi są przewozy w publicznym transporcie zbiorowym wykonywane w granicach administracyjnych jednej gminy lub gmin sąsiadujących, o ile zawarły one stosowne porozumienie lub utworzyły związek. Powiatowymi przewozami pasażerskimi są natomiast te przewozy osób w ramach publicznego transportu zbiorowego, które wykonywane są w granicach administracyjnych co najmniej dwóch gmin i nie wykraczają poza granice jednego powiatu, chyba że wykonywane są one w granicach powiatów, które zawarły porozumienie lub utworzyły związek. Uwzględniając zatem definicję poszczególnych rodzajów przewozów, przewóz wykonywany na liniach komunikacyjnych łączących miasta na prawach powiatu z gminami ościennymi będzie organizowany przez marszałka województwa, na terenie którego jednostki te są położone.

Przewozy takie winny być bowiem traktowane jako przewozy wykonywane z przekroczeniem granic administracyjnych dwóch powiatów niezależnie od tego, czy miasto na prawach powiatu posiada status gminy. Miasto takie nie leży bowiem w granicach administracyjnych powiatu ziemskiego, stąd też przewozy będą miały charakter przewozów wojewódzkich.  

Źródło: Publiczny transport zbiorowy w pytaniach i odpowiedziach, M. Król, ZPP, Warszawa 2015

Niedz., 17 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka