Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Związanie Starosty wyrokiem w sprawie karnej

Związanie Starosty wyrokiem w sprawie karnej fotolia.pl

Ustalenia wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa wiążą sąd administracyjny – tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w dniu 19 maja 2015 roku w wyroku wydanym w sprawie o sygn. akt: III SA/Wr 47/15.

Okoliczności faktyczne

Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego otrzymał dokumenty wymagane do wydania Kierowcy prawa jazdy kategorii B, w tym zaświadczenie o ukończeniu szkolenia podstawowego dla osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii B - wydane przez Kierownika Ośrodka Szkolenia. W konsekwencji Starosta wydał prawo jazdy kategorii B. Dwa lata później do Starostwa Powiatowego wpłynął sprzeciw Prokuratora Prokuratury Rejonowej na ostateczną decyzję Starosty w sprawie wydania Kierowcy prawa jazdy. Prokurator zarzucił, że decyzja stanowi wyłudzenie poświadczenia nieprawdy, ponieważ skarżący nie brał udziału w wymaganych przepisami prawa zajęciach szkoleniowych dla przyszłych kierowców. Okazało się, że prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego, Sąd uznał prowadzącego szkolenia dla ubiegających się o uzyskanie praw jazdy winnym pomocnictwa Kierowcy do wyłudzenia w Starostwie Powiatowym poświadczenia nieprawdy w postaci wydania dokumentu stwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi kategorii "B" w ten sposób, że prowadząc działalność gospodarczą w ww. zakresie wystawił zaświadczenie o odbyciu szkolenia dla danej kategorii w sytuacji, gdy ww. osoba w zajęciach nie uczestniczyła.

Starosta uznał za koniecznie wznowienie postępowania w przedmiocie wydania prawa jazdy kierowcy, ponieważ dowody, na podstawie których ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe.

Kierowca odwołał się i wskazał, że organ uchylił ostateczną decyzję Starosty w sytuacji, gdy brak było przesłanek do stwierdzenia, że zaświadczenie o odbyciu szkolenia, na podstawie którego wydano ww. decyzję, było fałszywe. Dodatkowo zarzucono Staroście brak wskazania w uzasadnieniu skarżonej decyzji podstawy prawnej związania organu ustaleniami wyroku sądu karnego.

Rozstrzygnięcie WSA

W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznowienia się postępowania administracyjnego, jeżeli m.in. dowody, na których postawie ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe. A zatem muszą być spełnione 3 przesłanki:

  • wystąpienie fałszywego dowodu,
  • sfałszowanie dowodu jest stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu,
  • fałszywy dowód jest podstawą ustalenia okoliczności faktycznych istotnych dla sprawy.

Na podstawie okoliczności niniejszej sprawy należy wskazać, że przesłanka wznowienia postępowania "fałszywego dowodu" została wyczerpana. Przedłożone przez Kierowcę zaświadczenie o ukończeniu szkolenia poświadczało nieprawdę, bowiem w zajęciach szkoleniowych nie uczestniczył. W sprawie, wobec poświadczenia nieprawdy przez prowadzącego szkolenie, mamy do czynienia z fałszem intelektualnym (sam dokument co do formy jest autentyczny i nie budzi zastrzeżeń). Na podstawie tego fałszywego dowodu stwierdzono istotne prawnie okoliczności dla sprawy-  Starosta dokonał ustalenia, że skarżący spełnił jeden z ustawowych warunków uzyskania prawa jazdy kategorii B.

Charakter wyroku sądu „karnego”

WSA wskazał, że wyrok sądowy jest dokumentem urzędowym i w myśl art. 76 1 k.p.a. stanowi dowód tego co zostało w nim urzędowo stwierdzone. A zatem organ administracyjny nie mógł pominąć w sprawie treści dokumentu w postaci zapadłego wyroku. Z kolei zgodnie z art. 11 p.p.s.a, ustalenia wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa wiążą sąd administracyjny. Chodzi tu o ogólną treść wyroków. Niedopuszczalnym jest ograniczanie prejudycjalności wyroków karnych wyłącznie do wyroków skazujących podmiot występujący jako strona postępowania przed organami, a następnie przed sądem.

Sob., 7 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka