Bezpieczeństwo na drogach obecnie kojarzone jest wprost z brakiem występowania zagrożeń obecnie jest to bardzo istotny postulat ze względu na ilość pojazdów na naszych drogach. Ta sama zasada przyświeca również projektodawcom „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2020”, który jest obecnie w fazie konsultacji. Bezpieczeństwo to przede wszystkim stan dróg, który przyczynia się w bezpośredni sposób do nie występowania strat osobowych, materialnych, czy środowiskowych.
W programie główny nacisk położony jest na zarządzanie bezpieczeństwem, czyli identyfikacji potencjalnych zagorzeń już na etapie prac projektowych i budowy samej drogi. Elementem na, który w szczególny sposób jest zwracana uwaga to niedostosowanie do natężenia ruchu na danej drodze. Powszechnie wiadomo, że w związku ze wspomnianą wcześniej ilością pojazdów drogi mają ograniczoną przepustowość, powoduje to tym samym popełnianie błędów przez samych kierowców. Dlatego projektowanie dróg powinno uwzględniać potencjalne ryzyka w tym zakresie.
Z założeń wynika, że w najbliższych kilku latach nastąpi wzrost pojazdów o ok. 15-25 %. Taki wzrost i niedostosowania do niego odpowiedniej infrastruktury przyczyni się do pozostania dalej przez Polskę w ogonku państw Europy, które wdrożyły już odpowiednie procedury z tym związane.
Na progu nowego budżetowania z Unii Europejskiej należy mieć to szczególnie na uwadze. Bo powszechnie wiadomo, że to już ostatnia tak korzystna perspektywa budżetowa dla Polski.