Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polscy kierowcy wyhamowują

Polscy kierowcy wyhamowują fotolia.pl

Wolniej i coraz częściej zgodnie z przepisową prędkością – takie światło na zachowania polskich kierowców rzuca najnowszy raport przygotowany na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Badania prędkości, przeprowadzone w 2014 roku przez Instytut Transportu Samochodowego oraz firmę Heller Consult sp. z o. o., są pierwszymi od ponad 5 lat zrealizowanymi na tak dużą skalę. Pomiary wykonane w 94 punktach objęły 900 tys. samochodów. Zmierzono nie tylko prędkość, ale także odstępy między autami.

Uzyskane wyniki pokazują, że 57 proc. kierowców przekracza dozwoloną prędkość, najczęściej w terenie zabudowanym na ulicach dwujezdniowych 72 proc. oraz w mniejszych miejscowościach, na drogach krajowych i wojewódzkich 71 proc. Poza terenem zabudowanym na autostradach i drogach ekspresowych najczęściej przekraczamy prędkość na poziomie 50 proc., w przeciwieństwie do dróg powiatowych gdzie limitów prędkości nie uznaje 15 proc. badanych. Najszybciej jeździmy na autostradach - średnia prędkość to 125 km/godz., oraz na drogach ekspresowych - 111 km/godz.

Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Agata Foks podkreśla, że badania pokazują, iż obserwuje się pozytywne zmiany w zachowaniu kierowców. Dotyczy to także przestrzegania limitów prędkości. Badania pokazują także, iż pozytywne zmiany zachowań w tej mierze stymuluje rozbudowa i modernizacja dróg. Oczywiście, przyczyną jest także intensyfikacja działań służb w obszarze nadzoru. Co ciekawe, badania pokazują także jako przyczynę tych nowych zachowań , podjęcie szeregu inicjatyw w zakresie edukacji mających na celu uświadomienie kierowcom zagrożeń wynikających z nadmiernej prędkości czy usprawniania systemu ratownictwa. Jak podkreślają specjaliści, tylko jednoczesne prowadzenie działań we wszystkich tych obszarach, może przyczynić się do poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego na polskich drogach.
Jazda z dużą prędkością jest niebezpieczna nie tylko dla kierowcy i jego pasażerów, ale także dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Z badań wynika, że Polacy przekraczają prędkość średnio do 10 km/godz. W szczególności w Opolskiem, Lubelskiem, Mazowieckiem i Zachodniopomorskiem. Co czwarty kierowca natomiast dopuszcza łamanie przepisów na autostradach 27proc. i drogach ekspresowych 25 proc.
Na podstawie zebranych  autami. Okazało się, że zbyt bliska odległość występuje między samochodami szczególnie na drogach krajowych 21 proc. oraz autostradach 17 proc.

Dla szczególnie zainteresowanych tą tematyką czytelników podajemy w załączniku poniżej całą treść raportu.

Jako puentę tego artykułu i aby pokazać, jak dużo jest jeszcze do zrobienia, przytaczam dane o ruchu na drogach 17 marca, dzień wcześniej przed dniem, kiedy zamieściłem ten artykuł: 220 nietrzeźwych kierowców, 61 wypadków drogowych, 8 zabitych 68 rannych w wypadkach. Tylko w jeden dzień.

Źródło: kbrd.gov.pl

Załączniki:
Pobierz ten plik (Raport_predkosc_2014_HC_rev_jz_20150317a_ready.pdf)Raport z badań prędkości 20141317 kB
Czw., 19 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun