Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pierwsze w Polsce centrum animacji już otwarte!

Pierwsze w Polsce centrum animacji już otwarte! fot.pixabay

Multimedialna lekcja historii dla najmłodszych i powrót do bajek z dzieciństwa dla rodziców oraz dziadków – to propozycja Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO, które zainaugurowało swoją działalność. Centrum jest połączeniem nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Powstało tuż przy zabytkowej Wili Rotha z 1880 roku, która od końca lat 40. ubiegłego wieku jest siedzibą Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej
Interaktywne Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych to połączenie nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Jego główną atrakcją jest multimedialna, zlokalizowana na dwóch kondygnacjach wystawa stała, która poprzez dwie równoległe i powiązane ze sobą ścieżki - historyczną i praktyczną – opowiada o dorobku twórczym Studia, a także przybliża proces tworzenia animacji. Zwiedzający mogą dowiedzieć się jak powstaje film rysunkowy: od pierwszej postawionej kreski, przez stworzenie postaci, tła, aż po ożywienie i udźwiękowienie obrazu, jak również samodzielnie wcielić się w rolę reżysera i stworzyć własną animację. Częścią centrum jest również sala kinowa i amfiteatr.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaznacza, że budowa Centrum rozpoczęła się w lutym 2022 roku. Całkowity koszt inwestycji – łącznie z remontem siedziby wytwórni – wyniósł ok. 41 mln zł i został sfinansowany ze środków pochodzących z tzw. funduszy norweskich, czyli MF EOG (Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Bielsko-Biała.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej
Na stronie ministerstwa czytamy, że instytucja rozpoczęła działalność 1 września 1947 roku jako Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych, działające przy redakcji Trybuny Robotniczej. Jej założycielami byli bracia Zdzisław i Maciej Lachur oraz Władysław Nehrebecki, Leszek Lorek, Alfred Ledwig, Mieczysław Poznański, Aleksander Rohoziński, Wiktor Sakowicz, Rufin Struzik i Wacław Wajser.

Jak się dowiadujemy - w Studiu stworzono ponad tysiąc filmów, w tym słynne bajki dla dzieci: „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Porwanie Baltazara Gąbki” czy „Przygody Błękitnego Rycerzyka”.

1 kwietnia 2011 roku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w wyniku komercjalizacji państwowej instytucji filmowej, zostało przekwalifikowane w Studio Filmów Rysunkowych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W 2015 r. przekształcono je w państwową instytucję kultury.

Źródło: MKiDN

Czw., 30 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła