Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy przedsiębiorca posiadający uprawnienia diagnosty może samodzielnie prowadzić SKP?

Czy przedsiębiorca posiadający uprawnienia diagnosty może samodzielnie prowadzić SKP? fotolia.pl

Osoba fizyczna posiada uprawnienia diagnosty. Zamierza ona założyć jednoosobową działalność gospodarczą i prowadzić stację kontroli pojazdów wykonując w niej osobiście badania techniczne. Czy jest to dopuszczalne?

Odpowiedź:

Tak, jest to dopuszczalne.

Artykuł 83 ust. 3 pkt 6 ustawy – Prawo o ruchu drogowym (prd) stanowi, że stację kontroli pojazdów może prowadzić przedsiębiorca, który zatrudnia uprawnionych diagnostów.

W tak określonej definicji „zatrudnienia” mieści się również pojęcie tzw. samozatrudnienia rozumianego jako prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Mając na uwadze sens ww. przepisu, polegający na tym, że wykonywanie badań technicznych powinno być wykonywane przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje, uzasadniona jest interpretacja pojęcia „zatrudnienia”, która nie będzie ograniczała przedsiębiorców w powierzaniu obowiązków diagnostów i jednocześnie zagwarantuje obecność uprawnionego diagnosty w SKP.

Należy również zauważyć, że Prawo o ruchu drogowym w art. 83 ust. 3 pkt 6 nie określa precyzyjnie liczby diagnostów, którzy powinni być zatrudnieni w SKP. Przepis ten posługuje się stwierdzeniem „zatrudnia uprawnionych diagnostów”, jednakże nie określa on wprost ich liczby. Nie wynika z niego również, że zatrudnionych diagnostów ma być co najmniej dwóch.

Analiza art. 83 ust. 3 pkt 6 prd prowadzi więc do wniosków, że przedsiębiorca prowadzący SKP może zatrudniać diagnostów w formie umowy o pracę, lub w formie umów cywilnoprawnych (np. zlecenie, dzieło). W sytuacji, gdy przedsiębiorca (osoba fizyczna) sam posiada imienne uprawnienia diagnosty dopuszczalna jest forma samozatrudnienia.

Śr., 29 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak