Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dostępność, jakość dróg, przebudowa mostów i transport publiczny

Dostępność, jakość dróg, przebudowa mostów i transport publiczny fotolia.pl
To główne wiązki tematów, poruszanych w trakcie spotkania poświęconego wypracowaniu wspólnej strategii rozwoju transportu w obszarze funkcjonalnym, zorganizowanego przez Związek Powiatów Polskich dla samorządowców z małopolskiego powiatu gorlickiego.
Potrzeba nam pieniędzy na przebudowę mostów

Z punktu widzenia władz powiatowych najważniejsze cele, to zapewnienie mieszkańcom szybkiego połączenia z Tarnowem, by podróż z Gorlic nie trwała dłużej niż 40 minut oraz znaleźć fundusze na przebudowę kilkudziesięciu drewnianych mostów. – Co z tego, że modernizujemy nasze drogi, skoro mosty na nich zostają w takim stanie jak były. A mamy ich na 314 km dróg aż 66, do wyremontowania pozostała niemal połowa – martwią się samorządowcy. Dlatego wspólnie z kolegami z dziewięciu innych powiatów Małopolski, Podkarpacia i Śląska wystąpili do resortu infrastruktury o przygotowanie programu przebudowy lokalnych obiektów inżynieryjnych. Po przeanalizowaniu stanu potrzeb okazało się bowiem, ze na ich zmodernizowanie i przystosowanie do współczesnych warunków natężenia ruchu potrzeba 20 lat przy nakładach, którymi dysponują samorządy.
 
Wolna amerykanka wśród przewoźników
 
Problemem w zakresie sprawnej organizacji usług publicznego transportu okazują się przepisy prawa, zakazujące ograniczeń konkurencji rynkowej, co powoduje tzw. wolną amerykankę wśród przewoźników, na co z kolei skarżą się mieszkańcy. – Ustawodawca nakłada na nas obowiązki nie dając narzędzi – skarżą się urzędnicy. Przedstawiciele miasta Gorlice zastanawiają się także jak pozyskać pieniądze na odnowę taboru Miejskiego Zakładu Komunikacji. Zaznaczają, że modernizacja dróg powiatowych i wojewódzkich dzieje się przy udziale finansowym samorządu miasta.
 
Jak integrować zarządzanie usługami publicznymi?
 
Spotkanie drogowców zorganizowane zostało przez Związek Powiatów Polskich w ramach projektu doradczego, którego celem jest wypracowanie uniwersalnych modeli zintegrowanego (powiatowo-gminnego) zarządzania świadczeniem lokalnych usług publicznych na obszarze funkcjonalnym. Do objęcia działaniami projektowymi wybrano trzy sektory usług: transport i drogownictwo, ochronę zdrowia oraz edukację. W projekcie uczestniczą jednostki samorządu z dwóch powiatów: zawierciańskiego z województwa śląskiego i gorlickiego z województwa małopolskiego. Więcej na temat projektu, jego założeń i oczekiwanych rezultatów można dowiedzieć się ze strony internetowej http://kompetentny.zpp.pl/
Niedz., 6 Kw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża