Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tablice rejestracyjne świata (111). Mongolia

Tablice rejestracyjne świata (111). Mongolia fotolia.pl

Na tablicach rejestracyjnych pojazdów w Mongolii wyraźnie odbija się historia tego państwa. Choć bowiem już w XIII wieku powstało pismo mongolskie to w wyniku trwającego w latach 1929-1959 procesu sowietyzacji kraju zostało ono trwale zastąpione nieco zmodyfikowaną cyrylicą.

Numery rejestracyjne pojazdów w Mongolii składają się z czterech cyfr – pełniących rolę porządkową oraz dwóch (motocykle) lub trzech (pozostałe pojazdy) liter cyrylicy. Pierwsze dwa znaki oznaczają ajmak (prowincję), w której pojazd jest zarejestrowany. Wyjątkiem są pojazdy niektórych służb mundurowych, które mają ustalony dla siebie trzyliterowy kod obowiązujący w całym kraju.

Standardowe tablice rejestracyjne mają czarne znaki na białym tle.

Tablice samochodowe mają ze swojej lewej strony umieszczony czerwony narodowy znak – sojombo. Znak ten składa się z dwóch stojących prostokątów między którymi znajdują się – od dołu – trójkąt, prostokąt, znak yin - yang, prostokąt, trójkąt, półksiężyc, koło i płomień. Płomień o trzech wierzchołkach uznawany jest za symbol pomyślności i rozkwitu, koło i półksiężyc oznaczają Słońce i Księżyc użyte jako symbole wieczności i wzmacniania się. Trójkąty symbolizują groty strzał przypominające o niezwyciężoności, poziome prostokąty oznaczają zbroję jako znak mocnego i sprawiedliwego ustroju. Znak yin – yang oznacza w tym przypadku przede wszystkim mężczyznę i kobietę, choć niesie również pozostałe znaczenia. Pionowe słupy to z kolei symboliczne mury obronne jako oznaka jedności i przyjaźni narodu.

Dodatkowo tablice samochodowe jednorzędowe między grupą cyfr i liter mają zamieszczony owal z międzynarodowym wyróżnikiem Mongolii – MNG.

Tablice pojazdów rządowych mają wygląd podobny jak standardowe tablice. Różnią się one czerwonym kolorem czcionki oraz kodem literowym „TTX”.

Numery rejestracyjne pojazdów o statusie dyplomatycznym składają się z dwóch grup dwucyfrowych, z których pierwsza koduje państwo lub organizację międzynarodową (Polska ma numer 23, ONZ – 99) oraz napisanych cyrylicą liter „DK”. Tablica ma białe znaki na czerwonym tle.

Tablice tymczasowe drukowane są na papierze z żółtym znakiem sojombo w tle. W górnej części drukowane są słowa „Tablica tymczasowa” ponad nazwą państwa i numerem rejestracyjnym składającym się z dwóch liter i dwóch cyfr.

Pt., 22 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski