Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O cyfryzacji samorządów w Sejmie

O cyfryzacji samorządów w Sejmie fotolia.pl

W czwartek, 7 listopada, odbyło się posiedzenie sejmowych komisji: Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w temacie cyfryzacji samorządów.

Informację przedstawiał Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji. Poinformował, że rząd planuje stworzyć katalog rekomendacji cyfrowego urzędu tj. narzędzie do sprawdzania poziomu „dojrzałości cyfrowej” samorządów. Pilotaż ma ruszyć pod koniec tego roku i wezmą w nim udział zainteresowane samorządy. Standerski poinformował również, że tworzony jest także specjalny kanał informacyjno-komunikacyjny dedykowany samorządom, szykuje się także nowa wersja serwisu samorząd.gov. Wiceminister przekazał też informację nt. realizacji programu Cyberbezpieczny Samorząd – według podanych liczb, wypłacono 517 milionów złotych na modernizację infrastruktury, oprogramowania, a także na szkolenia pracowników i zmiany organizacyjne. Zapowiedziano też, że w ramach przyszłorocznej polskiej prezydencji w Unii, rząd chce podjąć temat cyberbezpieczeństwa na poziomie europejskim, a w ramach KPO zostaną uruchomione środki na masowe wdrażanie systemów Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją (EZD).

Głos w dyskusji zabrał m.in. przedstawiciel Związku Powiatów Polskich. Zauważył, że problemem obsługi informatycznej urzędów, w tym cyberbezpieczeństwa, są kadry – jednostki publiczne nie są w stanie rywalizować z rynkiem prywatnym o specjalistów w tej dziedzinie, głównie ze względu na wymagania płacowe. Zaproponował więc by rozważyć koncepcję, żeby w tym zakresie oprzeć administrację samorządową o powiaty, które mogłyby prowadzić centra informatyczne dla gmin – mogłyby być to „huby”, gdzie infrastruktura byłaby wzajemnie chroniona, a także stanowiłyby ośrodki doradcze i szkoleniowe dla kadr informatycznych i urzędniczych najniższego stopnia podziału terytorialnego. Ponadto, na pytanie przedstawiciela ZPP, wiceminister odpowiedział, że na wdrożenie systemów EZD, w tym przewidziane szkolenia dla pracowników samorządowych, jest przewidziane 200 milionów złotych.

Retransmisję można obejrzeć na STRONIE INTERNETOWEJ SEJMU.

Wt., 12 Lst. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński