Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sztuczna inteligencja w nauczaniu matematyki. MEN zaprasza do udziału w projekcie

Sztuczna inteligencja w nauczaniu matematyki. MEN zaprasza do udziału w projekcie fotolia.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza organy prowadzące szkoły i placówki oświatowe do wzięcia udziału w projekcie współorganizowanym przez resort i Politechnikę Warszawską. Projekt AI zeszyt.online ma wesprzeć nauczanie matematyki w klasach IV-VI szkół podstawowych poprzez efektywne wykorzystanie szans, jakie stwarza sztuczna inteligencja.

Umowa podpisana 5 listopada br. przez Sekretarz Stanu w MEN Katarzynę Lubnauer oraz Rektora Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztofa Zarębę, daje początek wspólnemu przedsięwzięciu mającemu pomóc w zrozumieniu meandrów matematyki zarówno nauczycielom, jak i uczniom. W ramach projektu, nauczyciele i uczniowie otrzymają dostęp do systemu zeszyt.online, który przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, będzie indywidualizował poziom zadań dla konkretnego ucznia, wykrywał trudności i starał się pomóc w przezwyciężeniu takich problemów, odciążając w tym zakresie nauczyciela. Twórcy projektu zapewniają jednak, że jego celem nie będzie zastąpienie nauczyciela, lecz uzupełnienie jego działań, poprzez pobudzenie ucznia do ciągłego myślenia i prowadzenie do zrozumienia niejasnych zagadnień, umożliwiającego wykorzenienie błędów. Pomimo indywidualizowania zadań, system ma działać na poziomie całej klasy, zaś dobieranie poziomu intensywności kursu oraz rodzajów zadań dla poszczególnych uczniów, spoczywać będzie na nauczycielach.

Do udziału w programie mogą zgłaszać się organy prowadzące szkoły z całej Polski. W związku z tym, że przedsięwzięcie ma dotyczyć 50 tys. uczniów, o przyjęciu będą decydować kolejność zgłoszeń, jak i kryteria demograficzne i socjoekonomiczne.

W pierwszej kolejności ruszają zgłoszenia do objęcia programem uczniów klas IV. Będą one przyjmowane do 20 grudnia br., po czym nastąpi ich weryfikacja, szkolenie nauczycieli uczących w szkołach objętych przedsięwzięciem oraz udostępnienie narzędzi pracy.

Formularz zgłoszeń oraz dodatkowe informacje znajdują się na stronie projektu: zeszyt.online/men

Źródło: MEN  

Czw., 12 Gr. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch