Dolnośląskie, śląskie, opolskie oraz lubuskie – blisko 250 gmin z tych województw już niebawem może otrzymać granty w ramach programu realizowanego przez Fundację „Fundusz Współpracy”, oraz Ministerstw Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pieniądze będę mogły zostać wykorzystane na realizację tak zwanych usług społecznych, między innymi opiekę wytchnieniową, usługi asystenckie w rodzinnym domu pomocy, wsparcie w ośrodkach dla osób potrzebujących, a także poradnictwo specjalistyczne.
– Wykorzystanie potencjału sektora ekonomii społecznej do realizacji usług społecznych, a jednocześnie generowanie szeregu korzyści dla lokalnych społeczności – to jeden z głównych celów przyświecających programowi pod nazwą „Premia społeczna”. Jak można przeczytać na stronie internetowej Fundacji, projekt jest odpowiedzią na szereg wyzwań, przed jakimi stoją samorządy na poziomie lokalnym, między innymi zapewnienie wysokiej jakości usług społecznych, wsparcie osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami czy przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
Kiedy i na jaką kwotę można składać wnioski?
Składanie wniosków o grant w I rundzie naboru w ramach niniejszego komponentu będzie możliwe od 30 stycznia do 28 lutego bieżącego roku. Alokacja na dodatkowy nabór wynosi 30 000 000,00 zł.
Środki w wysokości od 60% do 95% kosztów realizacji usługi mogą zostać przeznaczone na finansowanie usług społecznych zlecanych podmiotom ekonomii społecznej (PES). Usługi te muszą mieścić się w katalogu usług kwalifikowanych zgodnie z Wytycznymi Europejskiego Funduszu Społecznego Plus na lata 2021–2027. Maksymalna kwota grantu wyniesie 350 000 zł.
Rezultatem programu skierowanego dla gmin dotkniętych ubiegłoroczną powodzią ma być zwiększenie równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych i przystępnych cenowo usług wspierających chociażby dostęp do mieszkań; opieki skoncentrowanej na osobie, w tym opieki zdrowotnej; modernizację systemów ochrony socjalnej, w tym dostępu do ochrony socjalnej (z uwzględnieniem dzieci i grup w niekorzystnej sytuacji); poprawę dostępności, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, skuteczności i odporności systemów ochrony zdrowia i usług opieki długoterminowej.
Pełna dokumentacja konkursowa dostępna jest TUTAJ.
Lista gmin, które mogą składać wnioski grantowe dostępna jest TUTAJ.