Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przywrócenie równowagi w systemie oświaty - propozycje ZPP

Przywrócenie równowagi w systemie oświaty - propozycje ZPP fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich przekazał Parlamentarnemu Zespołowi Samorządowemu postulaty, wraz z konkretnymi propozycjami poprawek do ustawy - Prawo oświatowe i ustawy - Karta Nauczyciela. 

Związek Powiatów Polskich postuluje o uporządkowanie zasad współdziałania oraz kompetencji organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego w myśl zasady sprawowania nadzoru nad jednostkami samorządu terytorialnego, wynikającej z art. 171 ust. 1 Konstytucji RP.

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się zmiany w Prawie oświatowym, na podstawie których przekazano w ręce kuratorów oświaty decyzyjność w zakresie kluczowych aspektów funkcjonowania oświaty. Zmiany te uderzyły bezpośrednio w pozycję jednostek samorządu terytorialnego, jako organów prowadzących publiczne szkoły i placówki. Mowa nie tylko o pozycji w systemie oświaty ale także o systemowej istocie funkcjonowania samorządu jako wspólnoty realizującej zadania publiczne zaspokajające zbiorowe potrzeby mieszkańców.

W związku z powyższym Związek Powiatów Polskich przedłożył propozycję zmian konkretnych przepisów ustawy – Prawo oświatowe i ustawy – Karta Nauczyciela, zmierzających do przywrócenia jednostkom samorządu terytorialnego jako organom prowadzącym ich właściwej roli w systemie oraz doprecyzowania zagadnień wątpliwych. Nie powinna bowiem być utrzymywana sytuacja, w której organ prowadzący nie może decydować o funkcjonowaniu lokalnej oświaty ale ponosi odpowiedzialność i konsekwencje (w tym finansowe) decyzji podejmowanych przez kuratora oświaty.

Z treścią pisma i poprawkami można zapoznać się tutaj 

Pt., 19 St. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka