Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Komisja Edukacji o wynagrodzeniach w oświacie

Komisja Edukacji o wynagrodzeniach w oświacie fotolia.pl

We wtorek, 24 maja br. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, której przedmiotem była informacja Ministra Edukacji i Nauki w temacie wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty.

Posiedzenie zostało zwołane na wniosek grupy posłów opozycji, reprezentowanych przez poseł Krystynę Szumilas. Wnioskodawcy argumentowali, że konieczne jest, aby nauczyciele i społeczeństwo usłyszeli prawdę o wynagrodzeniach nauczycieli oraz jakie plany wobec tej grupy zawodowej ma rząd. Dodatkowym problemem jest brak ponad 8 tys. nauczycieli w polskim systemie oświaty.

Wiceminister Dariusz Piontkowski przedstawiając strukturę zatrudnienia w oświacie wskazał, że nauczyciele dyplomowani stanowią 60,4% wszystkich etatów, nauczyciele mianowani – 18,9%, nauczyciele kontraktowi – 16,2%, nauczyciele stażyści – 4,5%.

Resort zaznaczył, że od 1 maja br. wzrosną stawki średniego wynagrodzenia nauczycieli i będą się kształtować na poziomie:

  • nauczyciel dyplomowany – 6795,97 zł,
  • nauczyciel mianowany – 5318,58 zł,
  • nauczyciel kontraktowy – 4099,74 zł,
  • nauczyciel stażysta – 3693,46 zł.

W toku dyskusji przedstawiciele związków zawodowych podnieśli, że od 1 września br. średnie wynagrodzenie wzrośnie wyłącznie dla nauczycieli stażystów i kontraktowych. Osiągnięcie pułapu średniego wynagrodzenia nie będzie możliwe dla nauczycieli, którzy nie mają dodatków: motywacyjnego, za wychowawstwo, stażowego. Propozycja MEiN nie uwzględnia wzrostu wynagrodzenia dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych.

Ministerstwo przypomniało, że na skutek uchwalonej w marcu nowelizacji Karty Nauczyciela, podwyżka dla nauczycieli ma zostać wypłacona najpóźniej do 30 czerwca br., z wyrównaniem od 1 maja 2022 r. Jednocześnie subwencja oświatowa na ten cel zostanie podniesiona o ponad 1,6 mld zł, które mają pochodzić z rezerwy celowej budżetu państwa z przeznaczeniem na finansowanie zadań oświatowych jednostek samorządu terytorialnego.

Czw., 26 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak