Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Otwarto nowy ośrodek wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży

Otwarto nowy ośrodek wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży fotolia.pl

W Polsce, dzięki Funduszom Europejskim, funkcjonuje już 11 ośrodków wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży. Najnowszy z nich został otworzony w Piasecznie - Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego (ŚCZP) dla dzieci i młodzieży. W uroczystym otwarciu Centrum uczestniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister wspomniała, że "ochrona zdrowia psychicznego staje się jednym z większych wyzwań społecznych w Polsce i na świecie. Pandemia oraz obecna sytuacja związana z konfliktem zbrojnym w Ukrainie wystawiła na próbę kondycję psychiczną nas wszystkich, również dzieci i młodzieży”.

Coraz więcej młodych osób szuka fachowej pomocy u specjalistów. Teraz taką pomoc lekarską i terapeutyczną znajdą w unikalnym w skali kraju miejscu jakim jest ŚCZP, nie tracąc wsparcia osób bliskich oraz łączności ze środowiskiem.

Beneficjentem dofinansowanej inwestycji jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Partnerami Uniwersytetu są Powiat Piaseczyński, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarczynie oraz Fundacja Pomóż Dorosnąć.

Istotą projektu jest pomoc młodym osobom z problemami psychicznymi, nie tylko ambulatoryjna, czyli w przychodni, ale też w miejscu zamieszkania i szkole. Nie będzie to jedynie wsparcie medyczne – będą go udzielać między innymi psycholodzy i pracownicy pomocy społecznej. Pomocą, oprócz pacjenta, mogą być objęci także rodzina i rówieśnicy. Chodzi o pomoc zintegrowaną, czyli taką, która obejmuje różne aspekty życia osób zmagających się z problemami psychicznymi i ich otoczenie. Dużą zaletą centrum jest szybkość działania. Po otrzymaniu zgłoszenia na infolinię, pierwsza wizyta specjalisty odbywa się w ciągu 72 godzin.

Jak zaznaczyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak - pamiętamy również o uchodźcach z Ukrainy zamieszkujących aktualnie powiat piaseczyński.

Ze środków Programu zainwestowano dotąd prawie 170 mln zł w uruchomienie podobnych centrów.

Wiceminister zapowiedziała, że w nowej perspektywie finansowej pieniądze unijne nadal będą inwestowane w działania na rzecz psychiatrii dzieci i młodzieży.

Źródło: Portal Funduszy Europejskich

Śr., 11 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła