Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NSA: Stypendia Sportowe - możliwość powołania komisji stypendialnej

NSA: Stypendia Sportowe - możliwość powołania komisji stypendialnej fotolia.pl

NSA rozstrzygnął, że Rada Gminy ma szerokie kompetencje w kształtowaniu reguł przyznawania stypendiów sportowych. Jest zobowiązana do opisania w uchwale szczegółowych zasad, jednak ustalenie wysokości stypendium nie musi oznaczać konkretnej kwoty, wysokość może być również określona w ramach ("od... do"). Sąd wskazał też, że powołanie przez Wójta komisji stypendialnej, stanowiącej ciało doradcze, zajmujące się oceną wniosków pod kątem formalnym, mieści się w zasadach i trybie przyznawania stypendiów, które ustawodawca pozostawił do dyspozycji gminy.

NSA oddalił skargę kasacyjną Wojewody Podkarpackiego. Sąd stwierdził, że Rada Miasta miała prawo powołać komisję stypendialną. Nie uwzględnił również zarzutu naruszenia prawa poprzez ustalenie wysokości miesięcznych stypendiów w wysokości 10-50% miesięcznego wynagrodzenia brutto. Ustalenie wysokości bowiem nie musi oznaczać określonej kwoty, jest to kwestia uznaniowa.

NSA wskazał, że powierzenie organom samorządu terytorialnego możliwości stanowienia prawa o charakterze powszechnie obowiązującym, powinno sprzyjać kształtowaniu znacznej samodzielności samorządu. Ma to miejsce szczególnie w zakresie kreowania sytuacji prawnej podmiotów znajdujących się na obszarze działania organów, wydających akty prawa miejscowego. Art. 6 ustawy o samorządzie gminnym wskazuje, że do zakresu zadań gminy należą wszystkie sprawy publiczne o zasięgu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Przy braku innych uregulowań ustawowych, do gminy należy także rozstrzyganie w sprawach dotyczących tej społeczności.

Z ustawy o sporcie wynika, że jst, która chce skorzystać z uprawnienia do kształtowania reguł przyznawania stypendiów sportowych, zobowiązana jest do określenia w uchwale szczegółowych zasad i trybu przyznawania i pozbawiania oraz rodzajów i wysokości stypendiów. Jednostki samorządowe stanowiąc prawo miejscowe na podstawie ustawy, są bardziej samodzielne, niż inne organy wydające akty wykonawcze na podstawie upoważnienia ustawowego. Ustalenie wysokości stypendium nie musi oznaczać konkretnej kwoty.
Rada Miejska nie przekroczyła też swoich kompetencji, powołując komisję. Wręcz przeciwnie, kompetencje przyznane organowi zostały określone elastycznie. W rozumieniu pojęcia regulowania trybu przyznawania, zawiera się również określenie konkretnej procedury.

Wyrok NSA z 22 marca 2022 r. sygn. II GSK 1357/20

Pt., 15 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka