Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pomorska Rada Oświatowa przeciwna zmianom w Prawie oświatowym

Pomorska Rada Oświatowa przeciwna zmianom w Prawie oświatowym fotolia.pl

Pomorska Rada Oświatowa przyjęła stanowisko, w którym stanowczo sprzeciwiła się przyjęciu regulacji rażąco sprzecznych z zasadą samodzielności samorządów w realizacji ich zadań własnych w obszarze edukacji publicznej. 

Mowa o projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 1812).

Rada zauważyła, że wejście w życie proponowanych zmian zmieni polską szkołę w organizację scentralizowaną i biurokratyczną, niewrażliwą na potrzeby uczniów i wyzwania współczesnego świata. 

Przekazując stanowisko do projektu, który jak podkreśliła Rada ogranicza kompetencje i samodzielność samorządów w obszarze edukacji publicznej oraz odbiera społeczności szkolnej możliwość współdecydowania o życiu szkoły, zwrócono uwagę na następujące wady projektu:

  1. ogranicza on wpływ wspólnot samorządowych na prowadzone przez nie szkoły i placówki oświatowe, a tym samym zaprzecza przywołanym przepisom Konstytucji i w swej istocie stanowi zmianę ustrojową;
  2. odbiera społeczności szkolnej, rozumianej jako wspólnota uczniów, rodziców i nauczycieli podmiotowość we współdecydowaniu o życiu szkoły;
  3. zmierza on do centralizacji systemu oświaty, ograniczenia roli samorządów w obszarze edukacji publicznej i instrumentalnego traktowania szkół i placówek oświatowych, a także do nadania kuratorowi oświaty uprawnień nadzorczych nad samorządem terytorialnym, co jest sprzeczne z zapisami Konstytucji RP.

Z pełną treścią stanowiska można zapoznać się poniżej. 

Załączniki:
Pobierz ten plik (Stanowisko_PRO.pdf)Stanowisko_PRO.pdf1947 kB
Czw., 13 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka