Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe stypendia sportowe i wyższe świadczenia

Nowe stypendia sportowe i wyższe świadczenia fot.pixabay.com

Prezydent RP podpisał ustawę z 17 października 2021 r. o zmianie ustawy o sporcie. Ustawa ma na celu zwiększenie zakresu uprawnień ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. Dzięki nowym zapisom Minister Sportu i Turystyki będzie miał m.in. prawo do przyznawania stypendium sportowego dla członków kadry narodowej w wieku od 16 do 23 lat oraz specjalnych stypendiów dla zawodników i trenerów. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Podpisana przez prezydenta ustawa o zmianie ustawy o sporcie obejmuje następujące kwestie:

  • Od Nowego Roku minister właściwy do spraw kultury fizycznej będzie miał prawo do przyznawania z inicjatywy własnej albo na wniosek polskiego związku sportowego lub Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, stypendium sportowego (Team 100, Team 100 Junior) dla członków kadry narodowej w wieku od 16 do 23 lat. Stypendium takie będzie mogła otrzymać również osoba, która przygotowuje się do olimpiady szachowej.
  • Minister będzie miał ponadto prawo do przyznawania w szczególnie uzasadnionych przypadkach stypendium sportowego dla zawodnika lub trenera. Będzie mógł przyznać stypendium zawodnikowi (Team 100 Minister), bez względu na jego wyniki sportowe, który np. pozostaje poza systemem szkolenia polskich związków sportowych lub z przyczyn niezależnych od siebie nie został powołany do kadry narodowej albo nie otrzymuje wsparcia polskiego związku sportowego (np. długotrwała kontuzja, przerwa w karierze sportowej ze względu sytuację osobistą lub rodzinną itp.).
  • Stypendia przewidziane dla trenerów (Team 100 Trener), umożliwią dodatkowe wsparcie dla wyróżniających się szkoleniowców.
  • Zasada pobierania wyłącznie jednego stypendium ograniczona zostanie do stypendiów sportowych za osiągnięte wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym i do stypendiów sportowych przyznawanych w szczególnych przypadkach.
  • Ustawa przewiduje podniesienie wysokości świadczenia olimpijskiego dla reprezentantów Polski na igrzyskach olimpijskich, paraolimpijskich oraz na igrzyskach głuchych z 1,5-krotności do dwukrotności podstawy.
  • Świadczeniem tzw. „emeryturą olimpijską” zostaną objęci reprezentanci Polski, którzy wystąpili na olimpiadzie szachowej.

Źródło: MSiT

Śr., 24 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś