Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podpisano deklarację o współpracy w sprawie edukacji medialnej

Podpisano deklarację o współpracy w sprawie edukacji medialnej fotolia.pl

Ministerstwo Edukacji i Nauki, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz przedstawiciele instytucji państwowych podpisali deklarację w sprawie koordynacji działań z zakresu edukacji medialnej w Polsce. Czego dotyczy dokument?

Edukacja medialna ma przede wszystkim przeciwstawiać się negatywnym zjawiskom pojawiającym się w przestrzeni publicznej, takim jak fake newsy, mowa nienawiści czy zjawisko dezinformacji. Sygnatariusze deklaracji ustalili, że na problemy te powinny w pierwszej kolejności reagować instytucje odpowiedzialne za edukację. Dużą rolę w procesie edukacji medialnej będzie odgrywało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Z kolei KRRiT będzie raportować Komisji Europejskiej stan działań w Polsce w zakresie edukacji medialnej.

Podpisana deklaracja ma następującą treść:

W dobie dynamicznego rozwoju mediów i w związku z ich rosnącym społecznym oddziaływaniem, krytyczny odbiór treści przez użytkowników uważany jest za jedną z kluczowych kompetencji społeczeństw XXI wieku. Istniejące zagrożenia takie jak: dezinformacja, mowa nienawiści czy przejawy agresji w środowisku online, wymagają od instytucji państwa skoordynowanych działań w zakresie ochrony obywateli, w szczególności dzieci i młodzieży, a także w zakresie upowszechniania umiejętności świadomego korzystania z mediów. Przedstawiciele organów i instytucji państwowych wraz z KRRiT, w oparciu o projektowany, w toku dalszych prac, Plan działania w zakresie edukacji medialnej, zgodnie z kompetencjami tych instytucji, deklarują współpracę w ramach zespołu roboczego.

Źródło: MEiN

Śr., 24 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska