Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dyskusja o tegorocznych egzaminach podczas komisji sejmowej

Dyskusja o tegorocznych egzaminach podczas komisji sejmowej fotolia.pl

27 kwietnia br. podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży omówiono temat egzaminów maturalnych i ósmoklasisty.

Podstawą dyskusji była przedstawiona „Informacja Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka na temat trybu i sposobu przeprowadzenia egzaminu maturalnego oraz egzaminu ósmoklasisty, w szczególności biorąc pod uwagę wyzwania związane z prowadzeniem edukacji w trybie zdalnym oraz organizacją nauczania w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby COVID-19.”

Wnioskodawcy wnosili o odpowiedź na pytania dotyczące m.in.: przygotowania egzaminów maturalnego i ośmioklasisty, poziomu ich trudności, zasad przeprowadzenia i oceniania egzaminów w latach 2021-2024. Posłowie pytali również o możliwe, podejmowane działania w celu zapewnienia dzieciom i młodzieży wsparcia merytorycznego i psychicznego w okresie po otwarciu szkół. Posłowie prosili także o informacje w zakresie przeprowadzonych analiz porównawczych egzaminów próbnych, jak również planów dotyczących zorganizowania dodatkowych terminów egzaminów dla osób, które w czasie egzaminów będą na kwarantannie lub przymusowej izolacji.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki – Tomasz Rzymkowski wyjaśnił m.in., że wszystkie egzaminy zostaną przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Dodatkowe egzaminy, dla osób, które będą w maju przebywały na kwarantannie lub izolacji odbędą się w czerwcu. Natomiast zakres egzaminów szczegółowo opisują aneksy do informatorów egzaminacyjnych opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Ponieważ w czasie Komisji nawiązała się też dyskusja na temat zakresu wniosku opozycji o zwołanie posiedzenia (czy obejmuje on tylko tegoroczne egzaminy czy też te, które będą przeprowadzane w latach kolejnych) zdecydowano, że najprawdopodobniej jeszcze przed wrześniem br. odbędzie się kolejne posiedzenie Komisji poświęcone tematyce egzaminów, jednak wówczas omówione zostaną kwestie dotyczące ich organizacji w roku przyszłym i kolejnym.

Czw., 29 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka