Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowy program MEN wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla uczniów i nauczycieli

Nowy program MEN wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla uczniów i nauczycieli fotolia.pl

Resort edukacji zauważa skutki jakie niesie za sobą nauczanie zdalne, do którego wielu uczniów trafiło już rok temu – pogarszająca się kondycja psychiczna uczniów, ] pogarszająca się kondycja fizyczna, otyłość czy problemy okulistyczne, to tylko niektóre z problemów jakie pojawiły się w związku z nauczaniem zdalnym. Uczniowie są zmęczeni, apatyczni, odizolowani od bezpośrednich kontaktów rówieśniczych. Skutkuje to trudnościami w nauce, a także wzrostem zachowań ryzykownych czy nadużywaniem korzystania z mediów elektronicznych. 

Zaproszeni przez MEN eksperci przeprowadzą w szkołach profesjonalną diagnozę. Eksperci zidentyfikują pojawiające się u uczniów problemy – ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Następnie opracują model wsparcia i pomocy uczniom, którzy borykają się z trudnościami psychicznymi.

W tym roku będzie to działanie pilotażowe. Na ten cel przekazano 15 mln zł. Spośród wszystkich szkół podstawowych i średnich badacze wytypują 1200 placówek edukacyjnych, które zostaną zaproszone do udziału w programie. W każdej z nich przeprowadzą diagnozę szkolną. Jej wyniki posłużą szkole do przygotowania szczegółowego programu wychowawczo-profilaktycznego, a ekspertom – do opracowania modelu pomocy uczniom.

W danej szkole, w ramach badania, zostaną wyłonione trzy grupy uczniów:

  1. grupa o wysokim nasileniu problemów psychicznych, która zostanie objęta pomocą psychologiczną oraz monitoringiem;
  2. grupa o umiarkowanym ryzyku, która zostanie objęta programami psychologicznymi o charakterze wczesnej interwencji, ukierunkowanymi na korektę trudności adaptacyjnych i rozwojowych oraz działaniami profilaktycznymi;
  3. grupa o niskim nasileniu zachowań problemowych, która zostanie objęta działaniami wychowawczymi i profilaktyką uniwersalną, ukierunkowaną na wzmocnienie uczniów w trudnych warunkach nauki.

Źródło: MEN

Pt., 12 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek