Wiele gmin wprowadziło do kryteriów rekrutacyjnych do samorządowych przedszkoli i żłobków przyjmowanie szczepień zgodnie z kalendarzem. Dziecko, które zostało zaszczepione zgodne z kalendarzem szczepień otrzymuje dodatkowe punkty w rekrutacji. Kierunek ten ocenić należy z całą pewnością pozytywnie. Jednak wiele przedszkoli żąda od rodziców przedstawienia zaświadczenia od lekarza rodzinnego o przyjęciu wszystkich szczepień określonych w kalendarzu.
Praktyki te nie mają żadnych podstaw prawnych, nie znajdują też uzasadnienia celowego. Trzeba bowiem pamiętać, że do potwierdzenia, że dziecko jest zaszczepione wystarczy informacja zawarta w książeczce zdrowia dziecka, która jest dokumentem medycznym. Każde szczepienie jakie przyjęło dziecko powinno zostać w niej odnotowane, zatem nie ma potrzeby aby żądać wydania dodatkowego zaświadczenia przez lekarza POZ.
Samorządy, które planują wprowadzić na terenie swoich gmin takie uchwały, powinny zwrócić uwagę, aby nie znalazł się w nich zapis o konieczności okazania zaświadczeń lekarskich. Zapisy takie można zastąpić obowiązkiem okazania wpisów o szczepieniu w książeczce zdrowia dziecka.